Ochrana zraku nielen pre cyklistov

bike

Ochrana zraku je veľmi dôležitá a mala by sa jej venovať dostatočná pozornosť. Cyklistika patrí práve k tým športom, kde musia byť oči v strehu za každých okolností. Pri všetkých športoch, ktoré sa praktizujú “pod holým nebom“ je veľmi vysoké riziko vplyvu slnečného žiarenia na ľudské oči.


Mnoho ľudí sa domnieva, že poškodenie očí spôsobuje priame slnečné svetlo a preto sa počas slnečných dní chránia slnečnými okuliarmi. Ďalší sa obraňujú myšlienkou, že pred slnečnými lúčmi sa dá skryť do tieňa alebo že pri zamračenom počasí sa netreba chrániť, lebo slnečné žiarenie zachytia mraky. Ani jedno však nie je pravda, mraky zachytia hlavne zložky, ktoré nie sú až tak nebezpečné ako tie, ktoré prepúšťajú.

Skutočným faktorom, ktorý je z funkčného hľadiska zodpovedný za poškodenie zraku, je ultrafialové žiarenie (UV žiarenie) a jeho jediným zdrojom v prírode je práve Slnko. UV žiarenie dopadá na zemský povrch spolu so slnečným svetlom (je jednou zo zložiek slnečného žiarenia). Ani ozónová vrstva v atmosfére ho úplne nezachytí (atmosférická vrstva ozónu je znehodnotená priemyselnou činnosťou, ale aj keby nebola, nezachytí celé UV žiarenie vysielané Slnkom).

Mnohí vidia hlavné nebezpečenstvo v pôsobení na pokožku čo spôsobuje rakovinu kože.
UV žiarenie však okrem pokožky výrazne vplýva práve na oči, pretože nie je zachytávané očnou rohovkou ani dúhovkou, ale dopadá priamo na sietnicu oka, kde spôsobuje trvalé a nenávratné poškodenie kvality zraku, ktoré môže v krajnom prípade viesť až k úplnej strate zraku.

V domácnostiach nám nehrozí priamy kontakt s UV žiarením, pri športovaní vonku však áno. Cyklistika je šport, pri ktorom človek potrebuje a naplno využíva svoj zrak a UV žiarenie im to sťažuje. Z tohto dôvodu je pre zachovanie zdravia očí nevyhnutné aplikovať určité preventívne prostriedky.

slnecne okuliare

 

Existujú dva typy ochrany očí pred škodlivým UV žiarením, pričom oba sú založené na rovnakom princípe: UV filtri (špeciálna vrstva chemických látok schopná absorbovať UV žiarenie).
Prvou možnosťou sú klasické slnečné okuliare s UV filtrom, prípadne dioptrické slnečné okuliare alebo tzv. slnečný klip pripojiteľný na dioptrické okuliare. Ďalší veľmi rozšírený omyl je, že naozaj účinné sú len tmavé slnečné okuliare. V skutočnosti je jedinou dôležitou vlastnosťou slnečných okuliarov je UV filter a nie farba skiel.
Druhým spôsobom, ako si chrániť zrak vonku je nosenie kontaktných šošoviek, pri ktorých je dnes samozrejmosťou aj UV filter (hoci šošovky sú číre).

 

Väčšina ľudí nosí slnečné okuliare iba v letnom období, kedy je síce najväčšie množstvo slnečného svitu, ale množstvo UV žiarenia dopadajúceho na Zem je úplne rovnaké ako v zime. Preto treba jednoznačne nosiť slnečné okuliare s UV filtrom počas celého roka, čo platí hlavne pre športy „pod holým nebom“.
Oblačnosť vôbec neovplyvňuje intenzitu UV žiarenia, preto by sa mali nosiť okuliare aj v zamračených alebo dokonca sychravých dňoch (je pochopiteľné, že väčšine ľudí by prekážalo nosenie tmavých slnečných okuliarov keď je vonku šero alebo inak znížená viditeľnosť počas dňa, preto nezabúdajte, že na trhu sú aj bezfarebné okuliarové sklá s UV filtrom, alebo aj varianty, ktoré zvyšujú viditeľnosť v zlom počasí).

Aj samotný slnečný svit môže ničiť náš zrak, a to hlavne v prípade, keď je jeho intenzita vysoká, čo platí pre jasné dni (nezáleží či letné alebo zimné). Rozhodne by sme sa nemali v nijakom prípade pozerať na oblohu (napr. na letiace objekty) alebo nebodaj priamo na slnečný kotúč bez okuliarov s dostatočným filtrom. Veľmi silné slnečné žiarenie dopadajúce priamo na sietnicu oka môže spôsobiť trvalé poškodenie zraku.

Častou špeciálnou povrchovou úpravou skiel slnečných okuliarov je aj polarizačný filter. Jeho funkciou je eliminovať slnečné lúče, ktoré do oka prenikajú po odraze od určitej plochy (najčastejšie od vodnej hladiny, snehovej a ľadovej vrstvy alebo skla). Slnečné okuliare bezpodmienečne obsahujúce polarizačný filter by mali používať predovšetkým ľudia venujúci sa zimným športom na snehu a ľade a športovci praktizujúci vodné druhy športov (vodné lyžovanie atď.).

 

Okuliare nás nechránia len pred slnečným svetlom a jeho zložkami, ale aj pred rôznymi mechanickými vplyvmi v prostredí. Ide hlavne o ochranu pred mikroskopickými čiastočkami prachu, snehu a ľadu, ale aj pred vetrom, ktorý nadmerne vysušuje oči a tým vzniká pocit podráždenia oka, čo vedie k zníženej sústredenosti. Okuliare by preto mali dokonale priliehať na tvár. Pri výbere slnečných okuliarov v očnej optike (na inom mieste ich neodporúčam kupovať) sa preto treba riadiť nielen imidžom okuliarov, ale aj ich celkovou štruktúrou, veľkosťou a tvarom.

Na záver by som v záujme zachovania zdravia a plnej funkčnosti nášho najpoužívanejšieho zmyslového orgánu chcel vyzvať všetkých cyklistov, profesionálnych aj rekreačných, aby zvážili svoju investíciu do ochrany očí počas venovania sa svojej záľube, pretože, ako sa zvykne hovoriť, „zrak máme len jeden“.

  • Currently 5.00/5

Priemerné hodnotenie: 5.0 (počet hlasov: 4)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (3) - pridať komentár

balcon
30. 12. 2008 12:25
Prečítané 4142

» Články od autora

Prvá pomoc (9. 7. 2010)


Bikeweb.sk


bike

28.3.2024
slnko 5:46 - 18:28
Sviatok: Soňa

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy