Pitný režim

bike

Dodržiavanie pitného režimu je veľmi dôležité, avšak mnoho cyklistov tomu nevenuje príliš veľkú pozornosť. Nedostatok tekutín pritom spôsobuje zníženie výkonnosti, oslabuje regeneráciu svalov a spôsobuje únavu a kŕče. V horúcich letných dňoch to platí (minimálne) dvojnásobne.


Pitný režim v číslach

Potreba príjmu tekutín je do istej miery individuálna. Vo všeobecnosti sa dá potrebný príjem tekutín vypočítať na základe hmotnosti človeka, teda koľko mililitrov (ml) vody je potrebné prijať za jeden deň na jeden kilogram hmotnosti:

ml / kg

Deti do 12 rokov

70 – 80

Mládež

40 – 70

Dospelí

50

Príklad: 70kg vážiaci dospelý človek by mal za jeden deň prijať: 50ml * 70 kg= 3,5 litratekutín. Toto platí v prípade, že nedochádza k veľkej strate tekutín. Ide o pokrytie tekutín, ktoré sa cez deň stratia pri bežných činnostiach (vypotia, vydýchajú).

Čo piť

Hlavne čistú vodu. Voda je najlepším zdrojom tekutín. Pri náročnejších aktivitách je občas nevyhnutné doplniť stratenú energiu. Pokiaľ si zvolíme dopĺňanie energie prostredníctvom tekutín, ideálne je pridať citrónovú šťavu (energia, vitamíny) alebo cukor (najlepšie hroznový– glukóza). Ďalšou alternatívou sú obľúbené iónové nápoje.


Pitie energetických nápojov, kofoly, coca-coly a podobných produktov je často osviežujúce, ale len krátkodobo. Látky, ktoré sú v týchto nápojoch (napr. kofeín) podporujú vylučovanie tekutín. Rovnako aj káva a alkohol.


Častým omylom je považovať mlieko ako zdroja tekutín. Mlieko sa v skutočnosti v organizme správa ako jedlo.


Ideálna teplota tekutín je okolo 20 – 25 stupňov. Ak je teplota nápoja rozdielna od teploty okolia o viac ako 10 stupňov, je potrebné piť podstatne pomalšie.

Kedy piť

Piť treba pravidelne. Organizmus nie je schopný spracovať viac ako 4–5 dl tekutín naraz. Veľké množstvo tekutín môže spôsobiť naplnenie brucha a následné vylúčenie, čo nemá pre organizmus žiadny význam. Iba zbytočne naplní a zaťaží žalúdok.

Deň by sme mali začať pohárom čistej vody a pred spánkom si taktiež jeden dopriať. Tekutiny sú dôležité najmä ráno a cez deň. Keď večer neplánujeme žiadne aktivity, je zbytočné napĺňať organizmom tekutinami (keďže aktivita ľudí k večeru zvyčajne klesá).

Cyklista a pitný režim

Cyklista by ma už pred štartom myslieť na pitný režim:

  • pol litra tekutín približne hodinu pred štartom (postupne)
  • 1,5 – 3 dl tekutín pred nasadnutím na bicykel
  • 1 – 2 dl každých 15 minút

Príznaky nedostatku pitného režimu

  • pocit smädu
  • únava, omámenosť
  • bolenie hlavy, búšenie srdca
  • kŕče a bolesti svalov
  • zvýšenie teploty
  • tmavý moč

Prvý bod sa niekomu môže zdať smiešny, ale mnoho ľudí pije až keď cíti smäd. To je zlé riešenie, keďže pocit smädu nastupuje až pri nedostatku tekutín. Základom správneho pitného režimu je nedostať sa do tohto stavu. Mnohí zaneprázdnený a starší ľudia podvedome tento pocit potláčajú a následne sa snažia príjem tekutín dobehnúť.

  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

Bmatias
13. 6. 2011 15:06
Prečítané 3291

» Podobné články

Žiadne podobné články.


Bikeweb.sk


bike

25.4.2024
slnko 5:48 - 20:12
Sviatok: Marek

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy