Rotoped – ako trénovať

bike

Po stručnom zoznámení s rotopedom v minulom článku pripájam krátky návod pre začiatočníkov ako úspešne a efektívne začať trénovať.


Tréning uskutočňujte len v dobrom zdravotnom stave, aby ste si prípadné zranenia ešte nezhoršili.

1. Zoznámenie sa s rotopedom

Najprv by ste sa mali zoznámiť s funkciami rotopedu. V prípade vlastného zariadenia si prečítajte návod. Ak ste v kondičnom centre, môžete sa poradiť s trénerom.

2. Nastavenie rotopedu

Pred samotným tréningom si najskôr nastavte výšku sedla, posunutie a riaditká tak, aby ste mali vystretý chrbát a zbytočne nezaťažovali kolená.

  • Nastavenie výšky sedla: posaďte sa na rotoped a jednou nohou našliapnite na pedál. Noha by mala byť natiahnutá a mali by ste na pedál dosiahnuť, bez posúvania zadku do strany.
  • Nastavenie výšky riaditok: Ak chcete sedieť viac pohodlne a vzpriamene, nastavte si riaditká vyššie, ak dávate prednosť športovému štýlu jazdy, spusťte ich nižšie.

Na záver skontrolujte správne uchytenie (stabilitu) prístroja, či sa náhodou nekýva a či je na pevnom povrchu na podperách (prípadné nerovnosti by ste mali zistiť už pri nastavovaní výšky pedálov, no keďže tento krok sa zvyčajne robí len prvýkrát, tak je lepšie občas skontrolovať).

3. Príprava na začatie tréningu

Pokiaľ plánujete dlhší tréning, pripravte si aj dostatok tekutín prípadne nejaké občerstvenie v podobe energetických tyčiniek a pod. Ideálne je, keď je všetko po ruke a nemusíte potom kvôli každej zbytočnosti (pitný režim samozrejme nie je zbytočnosť, na to netreba zabúdať) prerušovať tréning. V prípade častého potenia si pripravte uterák prípadne potítka a čelenku, aby pot nestekal do tvár.

4. Tréning

Niekedy je lepšie začať najskôr rozcvičkou, takže zo začiatku radšej pomalšie a po rozhýbaní môžete začať riadne zaberať. Dbajte na to, aby ste mali vyrovnaný chrbát a šľapali pravidelne, aby ste predišli prípadnej únave či bolestiam chrbtice a nôh. Nepreháňajte to s tréningom, treba trénovať postupne.
Pravidelne doplňujte tekutiny! V prípade únavy je lepšie znížiť výkon ako úplne prestať.
Postup šliapania sa delí do štyroch častí podľa otáčania pedálov okolo osi (360 °). Tieto kroky vykonáva každé chodidlo (v posunutom poradí o dva kroky: keď robí jedna noha krok 2, druhá vykonáva krok 4).

  1. Pedál je hore: Šliapnutím na pedál ho tlačte dolu (najväčšia sila počas celého otočenia)
  2. Zdvihnutím päty tlačte pedál dozadu.
  3. Ťahom hore pedál tlačíme do hornej polohy. (bez pásky nie je táto časť možná)
  4. Tlačte pedál chodidlom dopredu. Páska pedálu pri tom zabraňuje skĺznutiu chodidla.

Pravidelné pedálovanie vám zabezpečí efektívny tréning.

5. Ukončenie

Keď plánujete ukončiť tréning, postupne znižujte rýchlosť až do nuly. Je to výhodnejšie ako odrazu prestať šľapať. Potom pomaly zlezte z rotopedu. Niekedy na vás môže prísť únava a začne sa vám točiť hlava. Vtedy je potrebné chvíľu si odpočinúť a dopĺňať tekutiny. V prípade problémov je lepšie poradiť sa s lekárom o vhodnosti tréningu.

  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

Bmatias
29. 3. 2009 09:48
Prečítané 6167

» Články od autora

» Podobné články

Cyklistický trenažér s práčkou (28. 6. 2019)

Rotoped na zastávke (21. 8. 2012)

Svalovica (18. 8. 2012)

ElliptiGO – eliptický bicykel aj pre bežcov (3. 9. 2011)

Bicykel - steper (13. 9. 2010)

Rotopedy a cyklotrenažéry (6. 3. 2009)


Bikeweb.sk


bike

16.4.2024
slnko 6:06 - 19:58
Sviatok: Dana, Danica

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy