Pánsky vs. dámsky bicykel aké sú ich rozdiely?

bike

Pánske a dámske bicykle sa od seba líšili už od samotných počiatkov. Zatiaľ čo pre panský bicykel bola typická vodorovná tyč, dámsky naopak disponoval šikmou tyčou. Dôvodom bola najmä vtedajšia móda. Dámy totiž nosievali dlhé sukne a šaty a pri nasadaní nemohli odhaliť nahú kožu ani spodnú bielizeň. V súčasnosti sa od seba bicykle stále líšia, dôvody sú však iné. Prečo by si ženy nemali kupovať pánsky bicykel a naopak, sa dočítate v článku.


Rám bicykla sa stále líši

Rám spája riadidlá so sedlom a rovnako ako v 19. storočí, aj teraz je rám na dámskom a pánskom bicykli rozdielny. V súčasnosti je rám na pánskom bicykli v horizontálnej pozícii, zatiaľ čo bicykel pre ženy stále spoznáme podľa šikmého rámu. Poloha rámu na dámskom bicykli je prispôsobená tomu, aby sa ženám na bicykel lepšie nasadalo. Tiež sa predpokladá, že dámsky bicykel je určený na miernejšiu jazdu. Samozrejme, pri výrobe bicyklov sa myslí aj na to, že ženy majú kratší trup ako nohy, zatiaľ čo muži zvyknú mať trup dlhší. Aj preto sa geometria jednotlivých bicyklov líši.

Tvar sedla na bicykloch

Tvary sediel na jednotlivých bicykloch sú odlišné. Všeobecne platí, že dámske sedlo je širšie a prispôsobuje sa tak širšej panve aj sedacej časti. Pre pánske bicykle je naopak typické úzke a podlhovasté sedlo. Tvarov sediel je ale v skutočnosti celá kopa. Aj preto je dobré bicykel pred kúpou vyskúšať a vybrať si taký tvar sedla, ktorý vám vyhovuje.

Riadidlá, ktoré vám poskytnú kontrolu nad bicyklom

Riadidlá na dámskych bicykloch mávajú menšiu šírku, aby sa prispôsobili typicky užším ženským ramenám. Naopak, riadidlá na bicykloch pre mužov sú zas širšie, približne 70 až 80 centimetrov od seba. Rovnako sú na riadidlách prispôsobené aj brzdové páčky. Keďže majú ženy menšie ruky ako muži, páčky sa nachádzajú bližšie k riadidlám.

Vyberte si vhodný typ bicykla na cesty

Nestačí zvážiť iba to, či kupujete bicykel pre muža alebo ženu. Rovnako je dobré zamyslieť sa aj nad tým, ako budete bicykel využívať. Každý typ bicykla má totiž svoje špecifiká.

Mestské bicykle

Hľadáte vhodný dopravný prostriedok, ktorý vám pomôže dostať sa do kondície a zároveň nezanechá stopu na životnom prostredí? Ak je vaša odpoveď áno, mestský bicykel je dokonalou voľbou. Mestské bicykle sú skvelé na cesty aj do parku. Disponujú základnou prevodovkou, blatníkmi a jednoduchým vzhľadom.

Horské bicykle

Horský bicykel je vhodný do ľahkého aj náročného terénu. Ak teda milujete hory a prírodu, už iba stačí vybrať si vhodný model. Všeobecne platí, že horské bicykle ľahšie zvládnu prekážky a zároveň nestratia rýchlosť pri ich prekonávaní. Medzi horskými bicyklami nájdete aj celoodpružené bicykle, ktoré sú vhodné do najnáročnejších terénov.

Cestné bicykle

Ak hľadáte bicykel, v ktorom si užijete pretekársku alebo športovú jazdu na ceste, cestný bicykel je jednoznačne tým pravým. Cestné bicykle majú odlišné osadenie, geometriu aj kvalitu rámu. Sú prispôsobené tak, aby dosahovali maximálnu rýchlosť. Vyznačujú sa pomerne nízkou váhou a pri jazde vám poskytnú skutočný komfort.

Vyberte si aj vy bicykel podľa predstáv a potrieb. Taký, ktorý vás bude sprevádzať na cestách za dobrodružstvami, udrží vás v bezpečí a zaručí vám pohodlie.

 

Zdroj obrázku: freepik.com

  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

Bmatias
28. 7. 2021 09:08
Prečítané 591
Bikeweb.sk


bike

27.6.2022
slnko 4:53 - 21:16
Sviatok: Ladislav, Ladislava

Prihlásenie
Nick:
Heslo:

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy