Ako používať športtester

bike

Základom každého športu je aktivita srdca. Ak chcete predísť predčasnej únave a zvýšiť svoju výdrž, mali by ste sa doslova riadiť srdcom. K tomu môže pomôcť športtester, ktorý nám umožňuje sledovať správanie srdca. Športovaním v správnej frekvencii si výrazne zvýšite výdrž, vyhnete sa predčasnej únave a zážitok zo športu bude príjemnejší.


Športtester je zariadenie podobné náramkovým hodinkám s funkciou merania aktuálneho tepu srdca. K tomu slúži priložený pás, ktorý sa zvyčajne pripevní na hruď alebo nad pás.

Tepová frekvencia je číselný údaj, ktorý prezrádza koľko úderov za minútu vykoná naše srdce.

Maximálna tepová frekvencia

Maximálna frekvencia srdca (MTF) je horná hranica, ktorú by ste nemali prekročiť (prípadne len ak by vám niekto kradol bicykel :). Jej hodnota sa určuje podľa veku, fyzickej výkonnosti a individuálnych kritérií. Keďže nepotrebujeme úplne presné číslo, postačí nám bežne zaužívaný vzorec na výpočet maximálnej tepovej frekvencie (pre dospelých):

MTF = 220 - vek


Príklad: 25 ročný cyklista má maximálnu tepovú frekvenciu 220 – 25 = 195 pulzov (za minútu)

Pre porovnanie tepová frekvencia v kľude je okolo 60 pulzov.

Optimálna tepová frekvencia

Optimálnu frekvenciu si môžete určiť podľa typu tréningu a vašej výkonnosti. Čím nižšiu frekvenciu si zvolíte, tým dlhšie vydržíte vykonávať fyzickú aktivitu. Začínajúci športovci by mali začať pri menších číslach a postupne ju zvyšovať.


Ideálne je športovať pri takej frekvencii, aby sme sa nezadýchali. Pre každého je optimálna frekvencia na inej úrovni. Zvyčajne je medzi 60 až 80% maximálnej tepovej frekvencie (tzv. aeróbne pásmo). Je to pásmo, v ktorom sa z tela pomaly odbúrava tuk (využíva sa ako palivo) a vydržíte v ňom športovať aj dlhšiu dobu.


Intenzita vyššia ako 80% maximálnej frekvencie sa považuje za silové cvičenie (anaeróbne pásmo), v ktorom nie je možné cvičiť dlhodobo bez prestávok (skôr krátkodobé aktivity: šprinty, posilňovanie a pod.). Pri takejto frekvencii vám rýchlejšie porastú svaly.

Športtester - prvé použitie

Pred prvý použitím prístroja by ste si mali prečítať priložený návod. Najpresnejšie sú prístroje s pásom okolo hrudníka, kde sa činnosť srdca odmeria najpresnejšie. Väčšina prístrojov potrebuje niekoľko minút, kým začne ukazovať správne hodnoty, takže prvé čísla na displeji neberte príliš vážne.

Na trhu je množstvo rôznych prístrojov na meranie tepu srdca. Najznámejšie značky sú Polar, IROX, Sigma a Suunto. Najlacnejšie modely sa dajú zohnať približne od 25 €

  • Currently 5.00/5

Priemerné hodnotenie: 5.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

Bmatias
21. 8. 2011 11:17
Prečítané 4539

» Podobné články

Žiadne podobné články.


Bikeweb.sk


bike

25.4.2024
slnko 5:48 - 20:12
Sviatok: Marek

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy