bike

Holandské bicykle

Považujete bicykel za neoddeliteľnú súčasť voľného času? Chodíte na bicykli aj do práce či do obchodu? Dnes si predstavíme holandský bicykel, ktorý je určený práve na tieto príležitosti: na bežný presun mestom či už do práce alebo pre chvíle oddychu.


U nás sú jednoznačne najpoužívanejšie bicykle z kategórie športových. Ostatné typy bicyklov nie sú až natoľko populárne. V minulosti bol na našom území nedostatok kvalitných bicyklov. Po zmene režimu sa na Slovensko začali dovážať rôzne značky horských bicyklov a zrazu chceli všetci vlastniť tieto bicykle, pretože prišli do módy. Kvalita bicyklov sa neustále zlepšuje, ale horské bicykle sa stále viac špecializujú na prostredie, do ktorého sú určené – do horského terénu. Preto si mnoho ľudí začína uvedomovať, že takýto typ bicykla je mimo terénu nepohodlný (iste mi dáte za pravdu, ak ste už viezli nákupné tašky na tzv. „baranoch“).

Holandsko – krajina bicyklov

Trošku sa pozrieme na situáciu v Holandsku a priľahlých krajinách, kde sa trend bicyklov vyvíjal iným smerom. Keďže Holanďania bicykle využívajú každodenne, modely, ktoré sa tu vyrábajú sú prispôsobené na komfort, dlhú životnosť, nízku údržbu a bezpečnosť počas jazdy s použitím najmodernejších aj tradičných materiálov. Holanďania na svoje bicykle nedajú dopustiť. Jazdia v každom počasí, vybudovali si dokonalú sieť cyklistických chodníkov a bicykle tu majú prednosť pred autami. Počas návštevy Holandska si určite všimnete obrovské množstvo bicyklov. Sú pripevnené zámkom o zábradlia, značky, stromy a dokonca aj o staršie bicykle, ktoré sa už dlhšie nepoužívajú.

Charakteristika holandských bicyklov

  • nízky rám bicykla (u nás často označovaný ako „dámsky“) – rám je prispôsobený tak, aby sa pri nastupovaní na bicykel čo najmenej dvíhala noha. (existujú však aj modely s „pánskymi“ rámami).
  • komfortné sedenie – na bicykli sedíte vzpriamene, nehrbíte sa a nenaťahujete sa za riadidlami. Chrbtica sa vám narovná a máte väčší rozhľad nielen nad dopravnou situáciou okolo, ale aj na krajinu. Tí, ktorí dlhšie jazdili na horskom bicykli určite poznajú nepríjemnú bolesť krku, zápästí a sedacej časti, taktiež odhalené kríže a pod.
  • ľubovoľné oblečenie – na holandskom bicykli sa môžte odviezť aj v obleku, sukni alebo kabáte a vyzerať pri tom elegantne. Kabát ani sukňa sa nezachytí do zadného kolesa, pretože sú na ňom chrániče. Aj reťaz je pod krytom. Jazdili ste už niekedy na horskom bicykli v obleku s kufríkom v ruke?
  • bezúdržbovosť bicykla – výrobcovia sa snažia o čo najjednoduchšiu konštrukciu, aby sa majiteľ nemusel o bicykel starať. Prevody sú ukryté v náboji kolesa, čím sa minimalizuje možnosť poškodenia. Reťaz je celá v kryte takže nemôže vypadnúť a vy sa neušpiníte od oleja.
  • bubnové brzdy – fungujú rovnako dobre v daždivom počasí aj pri letných horúčavách. Veľmi obľúbené sú tiež protišliapacie brzdy tzv. „Torpédo“. Sú lacnejšie a odbremeňujú ruky.
  • Prevody – v porovnaní s horskými bicyklami sú väčšie rozdiely medzi jednotlivými prevodmi. Ovládajú sa jednou páčkou. Navyše je možné radiť prevody aj počas státia, čo je výhodné, keď stojíte na križovatke a potrebujete preradiť pred rozjazdom.
  • Životnosť – Holandské bicykle majú dlhú životnosť – nie je problém vidieť ľudí ako jazdia na 20 – 30 ročných bicykloch.

U nás ešte nie je cyklistika na takej úrovni ako v Holandsku, no holandské bicykle už možno zakúpiť aj na Slovensku, napr. v predajni Hollandika.

  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

sidik
8. 6. 2010 22:06
Prečítané 7207

» Články od autora

Žiadne ďalšie cyklistické články od tohto autora.

» Podobné články

Bicykel, o ktorý sa netreba starať (11. 6. 2011)

S bicyklom na nákupy (1. 7. 2008)


Bikeweb.sk


bike

23.8.2019
slnko 6:02 - 20:07
Sviatok: Filip

Prihlásenie
Nick:
Heslo:

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy

Inzercia

  »   Bicykle a iné inzeráty pre cyklistov.      Bezplatná inzercia na bazar.sk.