Cyklistické trasy

mapa SR
Trnavský kraj Nitriansky kraj Bratislavský kraj Trenčiansky kraj Žilinský kraj Banskobystrický kraj Prešovský kraj Košický kraj
bratislavský kraj Počet trás: 1
košický kraj Počet trás: 1
prešovský kraj Počet trás: 2
trenčiansky kraj Počet trás: 2
trnavský kraj Počet trás: 10
žilinský kraj Počet trás: 2

Rozdelenie cyklotrás podľa charakteru

mtb Horská cykloturistika (MTB): Trasy sú obyčajne zjazdné iba na horských bicykloch (prípadne na pevnejších trekkingových bicykloch). Zväčša vedú po lesných alebo poľných cestách s prírodným povrchom.
 
road Cestná cykloturistika (Road): Trasy sú zjazdné všetkými druhmi bicyklov (cestné, trekkingové, horské), no použitie cestných je výhodnejšie hlavne kvoli konštrukcii. Sú obyčajne vedené po asfaltových cestách.
 

Rozdelenie cyklotrás podľa náročnosti

logo REKREA: Menej náročné trasy a okruhy pre začiatočníkov a občasných cyklistov.
 
logo SPORT: Náročnejšie športové okruhy alebo cyklotrasy, ktoré vyžadujú dobré zvládnutie techniky jazdy na bicykli a dobrú fyzickú kondíciu.
 
logo EXPERT: Trasy pre skúsenejších cyklistov. Sú technicky a fyzicky náročné, vyžadujú dobre zvládnutú techniku jazdy na bicykli a veľmi dobrú kondíciu. Trasy takéhoto charakteru sú vedené väčšinou po prírodných cestách v horskom prostredí, určených pre MTB.
 

Rozdelenie podľa farieb značiek

logo Červená: označujú najvýznamnejšie trasy a magistrály, ktoré vedú k významným cieľom
 
logo Modrá: označujú diaľkové trasy spájajúce významné turistické ciele
 
logo Zelená: označujú prístupové trasy k významným turistickým cieľom (spravidla)
 
logo Žltá: označujú krátke spojky medzi jednotlivými trasami iných farieb
 

Rozdelenie cyklistických trás podľa povrchu

asfaltový povrch: Kvalitný asfaltový povrch ciest II. a III. triedy a niektorých hrádzí a účelových komunikácií. Niekedy sa však stáva, že niektorý úsek cesty je dočasne „rozbitý“ a patril by do nižšej kategórie.

prírodný povrch: Patria sem neupravené cesty a chodníčky s prírodným hlinitým povrchom. Je to väčšina poľných a lesných ciest, ako i časť zjazdných turistických chodníkov a cestičiek.

ostatné: penetrovaný povrch, makadamový povrch, nekvalitný asfaltový povrch. Do tejto kategórie obyčajne patria účelové cesty a asfaltované lesné cesty. Môže sem byť zaradená i štátna cesta II. resp. III. triedy dlhodobo neudržiavaná.

Pozn.: Máloktorá trasa ide výlučne jedným typom povrchu.

Bikeweb.sk


bike

15.7.2024
slnko 5:08 - 21:07
Sviatok: Henrich

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy