Najkrajšie cyklookruhy na Slovensku

bike

Na pulty kníhkupectiev sa dostáva druhý diel cyklosprievodcu Najkrajšie cyklokruhy, v poradí už deviata kniha s cyklistickou tematikou z rodinného vydavateľstva Dajama. Obsahuje výber ďalších 50 najkrajších okruhových trás rozmiestnených rovnomerne na celom území Slovenska.


„Po minuloročnom prvom dieli knihy Najkrajšie cyklookruhy sme sa rozhodli vydať ďalšieho celoslovenského cyklosprievodcu. Do knihy sme vybrali ďalších 50 cyklovýletov, ktoré sa dajú absolvovať či už na cestných, trekingových ale­bo horských bicykloch.“ hovorí Daniel Kollár, majiteľ vydavateľstva a autor viacerých trás v knihe.

Autormi knižnej novinky sú okrem Daniela Kollára aj František Turanský a Karol Mizla, ktorí tieto okruhové trasy starostlivo povyberali tak, aby cyklista počas ich absolvovania videl čo najviac a pohyboval sa v najrôznejších terénoch a prostrediach.

Lákavé lokality pre náročných, ale aj rekreačných cyklistov

Opäť si prí­de na svoje každý cyklista, pretože v nej nájde takmer všetko, čo môže cyklistika ponúknuť – jazdu na hrá­dzach riek a v lužných lesoch, ro­vinaté a nížinné cesty, lesné cesty či hrebeňovky.

Základné trasy sú náročnejšie, avšak každá z nich má ľahšiu alternatívu. Cyklista si tak môže vybrať podľa kondície a chuti. Dĺžky zák­ladných trás sa pohybujú v rozme­dzí od 36 až do 119 km a väčšinou patria k náročným a veľmi nároč­ným cyklistickým podujatiam. Nao­pak, alternatívne trasy sú podstatne kratšie (od 13 do 62 km) a menej ná­ročné.

V knihe nechýbajú fotografie, mapové výrezy so zakreslenými trasami, itineráre a profily trás.

Nielen šport a výkon, ale aj poznávanie

Cykloturistika sa v poslednom období rozvíja naozaj nevídaným spôsobom a na cestách po celom Slovensku stretávame stále viac a viac cyklistov. Tí vyrážajú na bicykli nielen za športovým výkonom, ale aj za poznávaním jednotlivých kútov našej krajiny.

„Snažili sme sa, aby každá trasa viedla k najzaujímavejším miestam tej-ktorej lokality a nezabudli pri tom ani na žiadnu významnú kultúrnu či prírodnú pamiatku,“ hovorí Kollár.

Cyklisti tak môžu spoznať pekné vyhliadky, vodné plochy, hrady či kaštiele. Jedna z trás vedie napríklad okolo Vršatských bradiel a ďalšia trasa okolo Čergova, kde si môžete prezrieť drevené kostoly či zrúcaninu Nového hradu. Kniha vás tiež zavedie ku Kysuckej lesnej železnici alebo cez malebné lokality Slovenského raja.

Slovensko – veľa možností na cyklistiku

Slovensko je skutočne ideálnym priestorom na cyklistické výlety, máme tu už niekoľko tisíc kilometrov značkovaných cykloturistických trás. Chýbajú však najmä tie, ktoré sú určené len pre cyklistov, t. z., že cyklista neprichádza do kontaktu s inými účastníkmi cestnej premávky. „Každý rok však pribúdajú nové a nové a tak dúfame, že aj táto kniha pomôže spropagovať nielen existujúce cyklotrasy, ale prispeje aj k tvorbe nových“, dodáva František Turanský, trnavský cyklistický aktivista a nadšenec cykloturistiky.

Turistického sprievodcu Najkrajšie cyklookruhy, 2. diel môžu nájsť záujemcovia v kníhkupectvách po celom Slovensku.

Zdroj: archív DAJAMA

Najkrajšie cyklookruhy (2)

DAJAMA je rodinné vydavateľstvo, ktoré sa ako jediné zameriava len na publikácie o Slovensku. Od roku 1996 systematicky mapuje krajinu prostredníctvom knižných turistických sprievodcov a rôznych edícií zameraných na históriu miest či prírodné a kultúrne pamiatky. Spolu vydali viac ako 280 kníh. DAJAMA tiež vydáva dvojmesačník krásy Slovenska. Za vydavateľstvom stojí geograf Daniel Kollár, ktorý spája vo vydavateľstve tri generácie, aby spoločne sprostredkovali čitateľom krásy našej krajiny.

  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

Bmatias
7. 5. 2018 21:04
Prečítané 1036

» Podobné články

Žiadne podobné články.


Bikeweb.sk


bike

3.12.2021
slnko 7:40 - 16:03
Sviatok: Oldrich

Prihlásenie
Nick:
Heslo:

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy

Inzercia

  »   Bicykle a iné inzeráty pre cyklistov.      Bezplatná inzercia na bazar.sk.