Nikdy nie je neskoro začať

Veselí cyklisti - päťdesiatnici,


Veselí cyklisti - päťdesiatnici,

ahojte, chceli by sme sa s Vami podeliť o naše skúsenosti s našimi začiatkami bicyklovania. Tento blog je určený obyčajným ženám, gazdinkám a domácim kutilom, ktorí nikdy aktívne nešportovali.
Je pre tých, ktorí chcú len urobiť niečo pre seba a aktívne využiť voľný čas. My narodení v 60tych rokov máme dnes relatívne odrastené deti ,isté pozície v práci a žiaľ bojujeme so zdravotnými problémami ako je vysoký tlak, nadváha, nespavosť a pocity úzkosti. Bicyklovanie je ideálna nenáročná forma športu, ktorá nám pomôže ich zmierniť.
Poviete si začať bicyklovať je finančne náročné, hrozí nebezpečenstvo vážnych úrazov, treba mať kondičku a veľa času a pod.
Nič z toho nie je pravda ,stačí mať chuť a sparing partnera. Verte nám, prešli sme tým .V roku 2010 mal náš priateľ mal vážne problémy s tlakom a tak začal bicyklovať. On je absolútny detailista ,všetko si naštudoval a jeho nadšenie strhlo i jeho manželku a neskôr i manžela Miňa. Takže kým oni boli na bikoch, ja som bola sama so psom, deti už mali vlastný program. A tak som si povedala, že by som to skúsila, veď sa viem bicyklovať. I napriek mojim zdravotným problémom som to skúsila a neľutujem. Keďže nepatrím k vytrvalým ľudom s pevnou vôľou, najskôr som si požičala bike od dcéry a v obyčajnom oblečení sme išli s manželom najskôr 8 km, potom 12 dokonca som dala i 15 km. Tu som zistila, že sa pri tom cítim fajn, fakt po tripe cítim tie endorfíny, prekrvi sa mi celé telo. Pre nás ako kancelárske osôbky je strašne fajn byť na vzduchu, počúvať vtáčiky, dívať sa na lány obilia a okolité kopce, proste kochať sa okolím .A tak prišiel čas kúpiť si špeciálne oblečenie .Absolútne stačí kvalita Cirvit sports z Lídla:
Najdôležitejšie sú  ¾ nohavice s výplňou a prilba !!!!I Prosím Vás, prilba je základ pre Vašu bezpečnosť, kašlite na účes .Keď si na ňu zvyknete, príde Vám to absolútne prirodzené .Ideálne je i spodné tielko ,ktoré odvádza pot, fajn je i tričko a ponožky, ja používam i podkolienky. Ono sa to nezdá, ale keď trochu pofukuje je dobre mať i bundu na zips. Keďže počasie je nevyspytateľne super je i nepremokavá bunda, ale to stačí pre druhý level.
Výber trate. Nikdy, ale fakt nikdy nechoďte bez partnera aspoň v začiatkoch  a bez vedomosti kde ideme, koľko nám to bude asi trvať .Dnes nájdete cyklotrasy na weboch miest a regiónov. Keď Ste v okolí domova máte iste vedomosti a znalosti terénu. My sa vyhýbame frekventovaným cestám a radšej volíme horší terén cez vinice. Jedno si zapamätajte, keď nejdete okruh, koľko Vám to trvalo do bodu Vašej cesty, toľko to trvá späť a cesta domov je vždy dlhšia. Svoju rolu tu má už únava. Až na biku som pochopila výraz boj s veternými mlynmi. Vietor je veľký nepriateľ ,my sa snažíme vyberať trasu, aby cestou späť nám fúkal do chrbta .Ale vietor je nevyspytateľný....Pre dlhšie trasy alebo v prípade hroziacich prehánok sa informujem na http://www.shmu.sk / model ALADIN /. Dôležitý je terén,20 km po miernych kopcoch je iné ako 20 km cez hory a lesy s prevýšením.....V cudzom prostredí treba mať mapu! Ja som rok bicyklovala na dcérinom biku, lebo práve ten je najväčšia a najdôležitejšia investícia. Keď zistíte, že Vás bicyklovanie fakt baví a bude to pre Vás dlhodobejšia zábavka, je čas na vlastný bike. Ušetrite si čas štúdiom na nete aký ,kde a pod. Na tomto neušetríte a je to dlhodobá investícia.
V každom dobrom obchode je skúsený personál ,ktorý Vám poradí čo je pre Vás najoptimálnejšie .Naši priatelia majú biky  Merida, môj manžel má Author, ja mám Specialized. Na trhu i je kvalitná slovenská značka Dema
Verte nám ,že i na najkvalitnejšom biku si to musíte odmakať a poznať techniku .Skôr ako značka je podľa mňa dôležitejšie, aby vám bike sadol, aby Ste sa cítili komfortne. Toto všetko Vám poradia chalani v predajniach, dokonca sa cez nich dajú kúpiť i použité bicykle. Ja som uprednostnila širšie plášte, lebo mám pocit bezpečia a stability, ktorý je pre mňa dôležitejší ako rýchlosť. Navštívte 2-3 obchody, venujte tomu čas. Majte na pamäti, že bicykel budete i servisovať aspoň raz do roka.
Veríme, že sme dodali odvahu váhavcom, ktorí to skúsia. Nabudúce pár zážitkov z našich dovoleniek a víkendov.
Zdravia Iva a Miňo


  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

MIKMIK
22. 5. 2016 19:39
Prečítané 2298

» Články od autora

Žiadne ďalšie cyklistické články od tohto autora.

» Podobné články

Žiadne podobné články.


Bikeweb.sk


bike

3.12.2021
slnko 7:40 - 16:03
Sviatok: Oldrich

Prihlásenie
Nick:
Heslo:

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy

Inzercia

  »   Bicykle a iné inzeráty pre cyklistov.      Bezplatná inzercia na bazar.sk.