Vyhláška pre cyklistov a sadzobník pokút (diskusia k článku)

Počet príspevkov: 29
zobraziť od
bravurna () pridaný: 24.6.2009 12:51 nahlásiť príspevok
Mne už chceli dať pokutu za to, že som nemala nasebe reflexnu vestu a ani židny iný reflexný prvok a pritom bolo pekné slnečné počasie ale ke´d som im povedala, že ja som si už prečítala novú vyhlášku a tak mi nemôžu dať pokutu, tak policajti boli trošku aj prekvapený keď som im to povedala a hlavne, že som sa ich nezlakla a nezačala som sa vyhovárať na hlúposti. Potom mi ešte povedali, že oni ma len skušali a ja som im na to len tolko povedala, že sme na ceste a nie v škole a som odyšla dosť nahnevaná lebo tu na oklí chodí vela takých čo naozaj nedodržiavaju pravidlá a zastavuju mna čo sa snažím dodržiavať všetko len aby som nemala problém.
Bmatias (policajt) pridaný: 25.6.2009 10:28 nahlásiť príspevok
počul som o viac prípadoch, kedy chcel dať policajt pokutu a keď mu dotknutá osoba povedala zákon, nechali to tak. neviem či nás ozaj skúšajú, alebo len občas zabudnú.
neregistrovaný Ivan (Pokuty) pridaný: 16.8.2009 13:21 nahlásiť príspevok
Skutočnosť je taká, že mnohí policajti sú darmožráči, a vyberajú pokuty za to, že ľudia nepoznajú vyhlášku. Takých prípadov je naozaj veľa. Z tohoto vyplýva, že úlohou polície nie je trestať priestupky voči zákonu, ale nevededomosť. To skúšanie je len zástierkou chrapúňského prístupu. Raz mi jeden známy, dopravný policajt povedal, že musia povinne doniesť určitý obnos z vyberania pokút, inak sú drbaní nadriadeným, ak to neurobia. Tak používajú aj takéto metódy, kedy nevyberajú pokuty len za nedodržanie zákona, ale aj za nevedomosť. Inak zákon nestanovuje policajtom ihneď vyberať pokuty. Môžu zvoliť aj formu napomenutia, ak sa nejedná o závažné porušenie zákona.
neregistrovaný Ivan () pridaný: 16.8.2009 13:28 nahlásiť príspevok
cyklisti-chodník,krajnica,cesta

Čiastka 4 Zbierka zákonov č. 8/2009 Strana 53

§ 52
(1) Chodec je povinný používať predovšetkým chodník.
Po chodníku sa chodí vpravo. Tam, kde chodník
nie je alebo kde je neschodný, chodí sa po ľavej krajnici;
tam, kde nie je krajnica alebo kde je krajnica neschodná,
chodí sa čo najbližšie pri ľavom okraji vozovky. To
platí aj pre chodca, ktorý nesie predmet, ktorým bymohol
ohroziť premávku na chodníku alebo na krajnici.
(2) Iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú
chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou
alebo dopravným zariadením nie je určené inak alebo
ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane
voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m.

§ 55
Osobitné ustanovenia o cyklistoch
(1) Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre
cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde
cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí
sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani
neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici
vozovky.
neregistrovaný KATKA (POKUTA) pridaný: 28.9.2009 17:36 nahlásiť príspevok
cHCELA BY SOM POPROSIť O INFORMáCIU KOLKO MôžE ULOžIT POLICAJT POKUTU V OBCI O 3:30 HOD RANO CYKLISTOVI KTORY NIE JE OSVETLENY, ALE ANI POD VPLYVOM ALKOHOLU.
Bmatias (pokuta za neosvetlen) pridaný: 7.10.2009 13:48 nahlásiť príspevok
Katka: nenašiel som nikde špeciálne na bicykle, tak predpokladám, že to platí podľa všeobecných pravidiel cestnej premávky. Sadzby sú od 20 do 60€. Podľa toho, či niekoho ohrozuješ, aká je viditeľnosť a pod. (ale v noci je predpokladám najvyššia, teda 60€).
neregistrovaný Peter (dalsia pokuta) pridaný: 1.2.2011 20:17 nahlásiť príspevok
Aj toto je zaujimava pokuta ... smile11 http://www.pokutka.sk/osobite-ustanovenie-o-ucastnikoch-cestnej-premavky_161.html
neregistrovaný miro (pokuta za prilbu) pridaný: 11.6.2011 23:18 nahlásiť príspevok
ze sa tak blbo pytam, ale, pokuta za to, ze nemam na hlave prilbu je len 10e? pretoze tu sa pise ze 'bez riadne upevnenej prilby' ... lebo niekde som videl aj 66e
Bmatias () pridaný: 12.6.2011 08:47 nahlásiť príspevok
myslím že je to tak, ako je to uvedené v článku: pokuta za jazdu bez prilby tam, kde je to nutné (teda dospelí mimo obce, deti všade) je 10€.
Kde si videl inú cenu?
neregistrovaný miro () pridaný: 12.6.2011 19:26 nahlásiť príspevok
holt nakoniec som zistil ze tuto http://www.bikeweb.sk/Novy_cestny_zakon-clanok20.php smile4 akurat ze som si nevsimol ze to bol skorsi clanok..
neregistrovaný maron (Prilba) pridaný: 1.7.2011 21:15 nahlásiť príspevok
Nazdar, chcem sa spýtať či tá posledná vyhláška sa taktiež vzťahuje na mesto - či v meste ako aj v obci nemusím mať prilbu? Vďaka
Bmatias (obec vs. mesto) pridaný: 2.7.2011 09:28 nahlásiť príspevok
Ja si myslím, že každé mesto je obec. Niektoré (väčšie) obce sa nazývajú mestá.
Bmatias (pokuty pre cyklistov) pridaný: 7.8.2011 16:13 nahlásiť príspevok
Aktuálna diskusia k téme: Pokuty pre cyklistov
neregistrovaný bikerka M. (Bikovanie po NAPANT) pridaný: 22.5.2012 11:37 nahlásiť príspevok
Ahojte,

chcela som sa opýtať, aká pokuta mi hrozí v prípade, že by som prechádzala bicyklom cez úsek, ktorý je už súčasťou národného parku Nízke Tatry, kde je vstup cyklistov zakázaný? Je pokuta za tento priestupok stanovená konkrétnou sumou v zákone?
Napriek tomu, že sa správam k prírode vždy maximálne ohľaduplne a nejazdím ako barbar, tým by som asi kontrolu veľmi nepresvedčila... dík za postrehy.

smile21 smile21 smile21
Bmatias (cyklistika v zákaze) pridaný: 23.5.2012 11:17 nahlásiť príspevok
Ak jazdíš na bicykli v mieste, v ktorom je to zakázané, ide o nerešpektovanie dopravnej značky a dopravného zariadenia. Ako je v článku uvedené, pokuta môže byť až do 150€, ale nie je stanovená presná suma.
neregistrovaný patrik (otázka) pridaný: 29.6.2012 12:25 nahlásiť príspevok
Chcem sa opýtať že či pri prechádzaní cez prechod pre chodcov musím bicykel tlačiť
neregistrovaný cyklista (bycikel) pridaný: 20.9.2012 13:02 nahlásiť príspevok
Čo rozumie zákon pod pojmom vozenie predmetov,ktoré by sťažovali vedenie bycikla ? Môžem nosiť aktovku , alebo igelitku na kormidle , keď mi podľa mňa vôbec neprekáža vo vedení bycikla ? Zase chce mať niekto provízie u predajcov košíkov na bycikle ?smile20
Bmatias (vozenie predmetov) pridaný: 23.9.2012 11:50 nahlásiť príspevok
Predemty, ktoré sťažujú vedenie vozidla sú také, ktoré ovplyvňujú jazdu: rovnováhu bicykla (či už na rovine alebo v zákrutách), schopnosť rýchlo zastaviť a pod.

Kormidlá nie sú určené na nosenie tašiek a určite ich váha ovplyvňuje rovnováhu bicykla. Ako cyklista by si mal byť tolerantný k ostatným: predstav si situáciu, že ťa chce niekto predbehnúť, ale vidí ako máš problém udržať rovnováhu na bicykli kvôli kývajúcemu nákladu. Taška sa môže pretrhnúť, alebo dostať do kolesa. Pri vysypaní tašiek sa môžu iní vodiči zlaknúť, budú sa chcieť uhnúť a sami môžu ohroziť ďalších účastíkov premávky.
neregistrovaný Martina (bike na chodniku) pridaný: 25.10.2012 19:21 nahlásiť príspevok
Aka pokuta mi hrozi za jazdu na bicykli na chodniku?
Bmatias (jazda po chodniku) pridaný: 26.10.2012 18:17 nahlásiť príspevok
za jazdu po chodniku je tusim pokuta do 60 eur (pocul som o pripadoch, kedy platili 9 eur)
neregistrovaný radosť (BA) pridaný: 8.4.2013 18:52 nahlásiť príspevok
Chcem začať chodiť do práce na biku. Lenže cesty v BA sa mi nezdajú bezpečné ráno s autami pre môj bicykel a chodník je zakázaný? Kde je pravda a bezpečnosť? Nech vybudujú už cesty pre cyklistov a nie,že hrozia pokutami. To sa mi nepáči.smile9
Gaaspi (Príspevok) pridaný: 3.8.2013 21:26 nahlásiť príspevok
Ja neraz ťahám káru plnú železa na bicykli keď chodím do zberných surovín ťahám aj 150kg náklad s bicyklom a nikomu to nevadilo. Igelitka na kormane je nič. Ja som na kormane bicykla niesol 2 autobatérie každá bola zavesená po stranách kormidla teda rovnováha sa pekne vyrovnala. Alebo som raz niesol druhý bicykel k bratovi do obce 25km vzdialeného od nás tak by to bolo náročné držať vedľa seba druhý bicykel ako to robievajú sedliaci že na jednom ide a druhý tlačí vedla seba. Tak som odmontoval predné koleso vlečeného bicykla a vidlicu som takou detinskou robotou pridrôtoval k šaragli vlečúceho bicykla a tak som to niesol 25km...
Gaaspi (K prlbám a vestám) pridaný: 3.8.2013 21:26 nahlásiť príspevok
A ešte k tým prilbám a vestám laicky: Prilba má byť mimo obce/mesta (teda v chotári) pre každého cyklistu 24hod denne. Deti majú mať prilbu všade. Vestu, svetlá, reflexné prvky majú byť všade v prípade zníženej viditeľnosti teda večer, za šera a pod. Cez bežný svetlý nie.
Gaaspi (Počúvanie MP3-ky?) pridaný: 4.8.2013 03:18 nahlásiť príspevok
Nikde som tam nevidel uvedené že sú zakázané slúchadlá počas jazdy. Ale na druhej strane je že platia aj ostatné predpisy premávky a v autách to už zakázané je.
Bmatias () pridaný: 5.8.2013 09:36 nahlásiť príspevok
v autach su zakazane sluchadla? O tom neviem.
neregistrovaný martin (vozik za bicyklom) pridaný: 1.8.2014 23:29 nahlásiť príspevok
Dobry den chcel by som sa opytat ako je to s vedenim vozika za bicyklom, mozem s nim jazdit aj mimo obce ked som ho vyrobil priamo pre bicykel s poriadny uchytenim.
Dakujem za odpoved.
Bmatias () pridaný: 7.8.2014 18:21 nahlásiť príspevok
Pokial ta neobmedzuje pri jazde, je riadne oznaceny (odrazove skla), nemal by to byt problem. Ved sa bezne predavaju voziky za bicykle. Otazne je, co v pripade ak je prilis siroky, neni dobre uchyteny atd.
neregistrovaný (Odrazky a svetlá) pridaný: 20.5.2016 20:58 nahlásiť príspevok
Musím mať za zníženej viditeľnosti odrazky na bicykli a biele svetlo vpredu a červené svetlo vzadu? Ak áno, tak aké sú pokuty za nedodržanie? Vo vyhláške som nenašiel, žeby sa to spomínalo.
neregistrovaný "cicák" (ciklisti) pridaný: 13.5.2024 15:14 nahlásiť príspevok
V prvom rade by ste sa zamyslieť sami nad sebou. Drvivá väčšina jazdíte v čiernom, bez povinného vybavenia bicykla, hlavne bez reflexných prvkov, čím ohrozujete svojou bezohladnosťou vodičov motorových vozidiel. Ak si účastník cestnej premávky, buď viditeľný, hlavne za zníženej viditeľnosti a v noci. Ak to nedodržiavaš, buď tvrdo a nekompromisne pokutovaný, tak ako iný účastník cestnej premávky. smile13
Bikeweb.sk


bike

15.7.2024
slnko 5:08 - 21:07
Sviatok: Henrich

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy