Kontrola bicykla pred jazdou a po jazde

bike

Všetky časti a komponenty bicykla majú svoju limitovanú a konečnú životnosť. Dĺžka životnosti bicykla alebo komponentu je ovplyvnená nielen konštrukciou a použitým materiálom, ale rovnako aj údržbou a intenzitou používania.


Zvyknite si nájsť chvíľku pred každou jazdou a rýchlo skontrolujte bicykel (prípadne pokiaľ jazdíte raz za dlhší čas). Skúste rýchlo otestovať bicykel tak, že ho zdvihnete asi 10 cm nad zem a pustíte. Tak zistíte, či je všetko dostatočne dotiahnuté.

Potom urobte nasledovnú rýchlu kontrolu:

Kolesá a plášte

Skontrolujte, či sú kolesá vycentrované, či nie sú povolené špice vo výplete, alebo dokonca niektoré nechýbajú. Či nemajú kolesá vôľu do strán. Prekontrolujte rýchloupináky v nábojoch kolies. Nesprávne dotiahnutý rýchloupínací mechanizmus môže viesť k vážnemu zraneniu! Skontrolujte tiež tlak v plášťoch, maximálny povolený tlak je uvedený na boku plášťa. Skontrolujte opotrebovanosť plášťov, vymeňte ich, ak je to potrebné.

Brzdy

Skontrolujte a nastavte brzdy, ak je to potrebné. Stlačte obidve brzdové páčky a tlačte bicykel dopredu. Brzdové gumičky by mali stlačiť ráfiky, pritom brzdové páčky by sa nemali dotýkať riaditiek. Preverte, či nie sú lanká rozstrapkané alebo neprirodzene pretočené. Lanká sa po určitej dobe vyťahajú a brzdové gumičky opotrebovávajú, preto je potrebné brzdy pravidelne nastavovať, opotrebované súčiastky včas vymeniť.

Radenie a reťaz

Je veľmi dôležité uvoľniť tlak na pedáloch pri preraďovaní, toto uvoľnenie umožní reťazi hladký prechod medzi jednotlivými prevodmi a tiež zníži možnosť ohnutia reťaze alebo poškodenia meniča a prešmykovača. Preskakovanie reťaze po ozubení, nepresné radenie jednotlivých prevodov a hluk patrí k základným príznakom zlej funkcie radenia. Menič a prešmykovač je potrebné pravidelne nastavovať, pretože sa lanká časom vyťahajú. Reťaz pravidelne čistite a mažte prípravkami, ktoré Vám odporučí Váš mechanik. Časom samozrejme prichádza k naťahovaniu reťaze, preto je potrebná jej pravidelná výmena (asi raz za 3 roky - priemerne, podľa jazdenia). Vyťahaná alebo poškodená reťaz môže veľmi vážne poškodiť prevodníky a pastorky. Pri jazde voľte prevody, pri ktorých sa čo najmenej kríži reťaz v pozdĺžnej osi, tzn. na menších prevodníkoch voľte väčšie pastorky (ľahšie prevody), a naopak na veľkom prevodníku voľte menšie pastorky (ťažšie prevody).

Prevodník, stredové zloženie a pedále

Kľuky udržujte pevne dotiahnuté k stredovej oske. Celá stredová oska sa musí ľahko otáčať a nemala by mať vôľu do strán. Kontrolujte dotiahnutie pedálov a pravidelne ich premazávajte.

Hlavové zloženie

Ložiská hlavového zloženia udržujte správne nastavené. Stĺpik prednej vidlice by sa mal ľahko otáčať. Vôľu v riadení najlepšie skontrolujete zabrzdením prednej brzdy a súčasným pohybom bicykla dopredu a dozadu.

Rám

Ohnutý alebo prasknutý rám okamžite vymeňte. Nikdy sa nepokúšajte rám narovnávať alebo opravovať. Jazda na takomto ráme môže byť nebezpečná. Prekonzultujte poškodenie rámu so svojim predajcom bicyklov. Rámy, rovnako ako komponenty, majú svoju limitovanú životnosť, ktorá je určovaná mierou opotrebovania.

Sedlovka

Presvedčte sa, či je sedlovka dostatočne zasunutá do rámu. Ryska, označujúca maximálne možné vytiahnutie sedlovky, nesmie byť vidieť. Taktiež preverte dostatočné dotiahnutie rýchloupináku alebo sedlovej skrutky.

Na záver

Tieto kontroly nie je potrebné vykonávať pred každou jazdou, záleží hlavne na tom, ako často si vyrazíte na výlet. Hlavne pokiaľ sa chystáte na bicykel po dlhšej dobe, alebo na dlhšiu vychádzku, kontrole venujte väčšiu pozornosť.

Pravidelné kontroly u kvalifikovaného odborníka by sa mali stať samozrejmosťou. Týmto spôsobom sa dá včas predísť mnohým technickým problémom. Odborné kontroly môžu eliminovať malé nedostatky ešte skôr, ako sa stanú veľkými. Následky môžu byť v niektorých prípadoch katastrofálne. Vy ste zodpovedný za kontrolu bicykla pred každou jazdou.

  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

Bmatias
9. 6. 2008 14:45
Prečítané 6560
Bikeweb.sk


bike

15.7.2024
slnko 5:08 - 21:07
Sviatok: Henrich

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy