Ako na bicykel v zime

bike

Zima je v plnom prúde a mnohí z nás po prvom snehu zvažujú cyklistický zimný spánok. Ak patríte k tým cyklistickým nadšencom, ktorých obyčajný mráz nezastaví, tak sa vám určite zídu nasledovné rady.


Oblečenie

Teploty pod nulou a silný chladný vietor môžu veľmi ľahko spôsobiť prechladnutie. Preto je treba venovať zvýšenú pozornosť tomu, čo si oblečiete. Nedajte sa oklamať vykúkajúcim slnkom a vždy si dôkladne pozrite aká je vonku teplota, lebo zdanie spoza okna zvykne byť mylné. Väčšinu tepla organizmus stráca cez hlavu a preto nezabudnite si dať pod prilbu bavlnenú čiapku alebo aspoň čelenku, ktorá izoluje.

Pri teplotách pod -15°C si treba chrániť aj oči, najlepšie lyžiarskymi okuliarmi. Vdychovanie studeného vzduchu môže spôsobiť zápal pľúc. Najlepší spôsob ochrany je klasická lyžiarska kukla, lebo chráni celú tvár, no úlohu splní aj šatka prípadne menej objemný šál.

Telo by malo pokrývať viac vrstiev, kvalitný cyklistický dres (prepúšťa pot), pulóver s nákrčníkom (hlavná izolačná vrstva) a vetrovka (chráni pred vonkajšími vplyvmi). Na nohy sú vhodné kvalitné dlhé cyklistické nohavice alebo nohavice s termospodkami. Hrubé ponožky sú nutnosťou a ako obuv sa špeciálne vyrábajú zimné cyklotopánky. Tiež sa vyrábajú zimné cyklistické rukavice, no ja som si zatiaľ vždy vystačil s klasickými bavlnenými rukavicami, na ktoré som si natiahol cyklistické letné bezprstové rukavice aby sa mi ruka na riadidlách nešmýkala.

Kolesá v zime

Horské plášte sú pomerne funkčné aj na tvrdom snehu a ľadu, no cestné je treba prezuť. Ak jazdíte výlučne po snehu odporúčam pneumatiky nefúkať úplne nadoraz. Mäkšie ľahšie priľnú k povrchu a jazda je bezpešnejšia.

Brzdenie

Jazdiť treba opatrne. Brzdná dráha je v zime dlhšia, najmä V-brzdy pracujú s menšou efektivitou a kolesá sa po povrchu radi šmýkajú. Špeciálne treba dávať pozor na električkových koľajách a farbou natretých prechodov, kde je miestami takmer nemožné držať bicykel pod kontrolou. Časté brzdenie je ďalším dôvodom, prečo je vhodné mať na sebe rukavice - väčšina brzdných páčok na riadidkách je z kovu.

Údržba bicykla

Cez zimu je potrebné častejšie premazávať všetky pohyblivé časti. Bicykel je vystavený väčšej vlhkosti a vody či snehu. Taktiež je nutné z neho umývať soľ, ktorou sa posýpajú cesty a chodníky. Soľ rozožiera najmä tesnenia, no aj kovové časti pod jej vplyvom rýchlejšie hrdzavejú.

Jedlo a pitie

Keďže telo spotrebúva veľa energie na vyhrievanie organizmu, túto energiu je potrebné doplniť ovocím a musli tyčinkami. Nesmieme zabudnúť na tekutiny primeranej teploty. Ideálne v podobe teplého čaju z termosky.

Viditeľnosť

V zime je znížená celodenná viditeľnosť, preto sa neodporúča jazdiť bez reflexných prvkov a riadneho osvetlenia. Okrem toho sa veľmi skoro stmieva. Ideálne je naplánovať návrat ešte pred zotmením.


Napriek všetkým rizikám je zima krásne obdobie a cyklistika ešte krajší šport. Neváhajte a hor sa do sedla.

Ďalšie zaujímavé články o zimnej cyklistike:

http://www.cyklokoalicia.sk/10-tipov-na-zimu/

http://sedivy.blog.sme.sk/c/31436/Ako-nezamrznut-na-bicykli.html


  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

Wlado
24. 12. 2011 13:38
Prečítané 5596
Bikeweb.sk


bike

16.10.2024
slnko 7:24 - 18:10
Sviatok: Vladimíra

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy