Ako sa udržiavať v kondícii cez zimu

bike

Ak nepatríte k celoročným cyklistom, aktuálne počasie vás už asi prinútilo odložiť bicykel na zimný spánok. Cyklisti by sa mali taktiež udržiavať v kondícii aj mimo sezónu. Ako nahradiť cyklistiku cez zimu? Otázky na nahradenie sezónneho športu som dostával často, keď som pôsobil ako príležitostný kondičný tréner a pokúsim sa na ňu poskytnúť odpoveď.


Športu sa musíme venovať s trvalou pravidelnosťou

Tí, ktorí šport cez zimu prerušia, budú musieť na jar doháňať. Telo bez športu zlenivie – prispôsobí sa okolnostiam a možnostiam. Svaly postupne slabnú a tomu sa prispôsobuje vôľa. Aj napriek tomu, že sa zvykne príčina prisudzovať prejedaniu a priberaniu v období sviatkov, prerušenie tréningu má väčší efekt na zoslabnutie organizmu. Tréning preto nie je vhodné odrazu prerušiť a následne začínať nanovo. Netreba sa vyhovárať na zlé jesenné počasie. Už najmenšie zmeny teploty, tlaku vzduchu či vlhkosti vzduchu na netrénované telo pôsobia veľmi silno, ale to neplatí pre trénovaný organizmus.

Tréning je postupné zlepšovanie svojich zručností

Slovo tréning znamená, že svoj výkon postupne zvyšujeme, a nie to, že na prvý raz budeme riskovať vrcholový výkon [Hermann Geesing]. Čím dlhšie nebudeme trénovať, tým je cesta späť náročnejšia (a náročnosť stúpa s každým ďalším dňom bez tréningu). Tak to platí v každej oblasti života. Jednoducho sa to dá prirovnať k učeniu cudzích jazykov: ak prestaneme cudzí jazyk používať, postupne ho zabudneme. Samozrejme treba rozlišovať prestávky a prerušenie tréningu: ideálne je venovať sa športovej aktivite aspoň 2-3 krát do týždňa.

Ako nahradiť cyklistiku

Často som počúval otázku, ktorý šport je cez zimu pre konkrétnych športovcov najlepší. Každý šport sa dá do istej miery nahradiť, keď nie je dočasne možné venovať sa svojmu športu. Nie vždy ide o jednoduchú a prijateľnú náhradu. Najskôr si treba ujasniť, aký typ tréningu si zvolíte cez zimu. V princípe máme dve možnosti:

  • tréning na udržanie kondície
  • tréning na rozvoj

Rekreačným športovcom odporúčam v mimosezónnom období zvoliť skôr tréning na udržanie kondície, keďže, alternatívny šport bude asi menej zábavný ako náš obľúbený a nepotrebujeme sa zbytočne demotivovať.

Rotopedy, cyklotrenažéry aj eliptické stroje sú dobrými nástrojmi na doma. Udržujú telo v kondícii a cvičenie si nekladie žiadne nároky na počasie (či už máte prístroj doma alebo chodíte do posilňovne). Ale neumožňujú pobyt na čerstvom vzduchu.

Najuniverzálnejším športom pre všetkých kondičných športovcov je chôdza (ideálne rýchlejšia chôdza). Chôdza sa dá praktizovať všade. Je paradoxom dnešnej doby, že mnohí lekári musia svojim pacientom predpisovať pohyb, nakoľko dnes veľa ľudí neprejde bez auta ani jeden kilometer denne. Výhodou je, že ak napríklad pri prerušení cyklistiky zvýšime pohyb (chôdzu), pri opätovnom nasadení na bicykel bude naše telo odolnejšie pred únavou.

Niektorým vyhovuje beh. Ten však neodporúčam ako príležitostný šport a pred pravidelným behávaním odporúčam najskôr niečo o behu naštudovať. Nesprávny beh môže vážne a trvalo ohroziť zdravie.

K dispozícii je samozrejme viacero športov (plávanie, lyžovanie, bežkovanie), ale všetky si vyžadujú splnenie istých okolností (počasie, prostredie na realizáciu).

Zhrnutie

Najvhodnejšou náhradou cyklistiky je teda kombinácia domácich kondičných prístrojov a chôdze (prípadne turistiky). Dôležitá je hlavne pravidelnosť, s ktorou by pri týchto aktivitách nemal byť problém.

Spolu s autorom tohto webu sa mi podarilo vytvoriť kalkulačku na výpočet spotreby energie. Môžete si v nej porovnať jednotlivé športy (aj iné aktivity) a určiť svoj osobný tréning.

Pri motivácii zvýšiť záujem o pravidelný tréning dávam do pozornosti výrok nemeckého lekára: Nie športovci sa dožívajú dlhého veku, ale ľudia, čo sa venovali športu pre zdravie.


Zimná prestávka od bicykla by sa nemala stať prestávkou športovej aktivity. Mali by ste si nájsť iný šport alebo kombináciu športov, ktorým sa dokážeme venovať s pravidelnosťou a udržať svoje telo fyzicky aktívne.

  • Currently 5.00/5

Priemerné hodnotenie: 5.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (2) - pridať komentár

youki
18. 10. 2011 11:24
Prečítané 3713

» Články od autora

» Podobné články

Ako na bicykel v zime (24. 12. 2011)


Bikeweb.sk


bike

11.12.2023
slnko 7:49 - 16:01
Sviatok: Hilda

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy