Ako na preteky

bike

Kondícia, zručnosť v ovládaní bicykla a mentálna sila sú kľúčom k úspechu v XC pretekoch. Poriadny štart a sledovanie energetickej hladiny sú dôležité prvky, a keď sa k nim pridá technika a vedomosti, vytvorí sa tak náskok pred súpermi.


Cross-country – XC

Kondícia, zručnosť v ovládaní bicykla a mentálna sila sú kľúčom k úspechu v XC pretekoch. Poriadny štart a sledovanie energetickej hladiny sú dôležité prvky, a keď sa k nim pridá technika a vedomosti, vytvorí sa tak náskok pred súpermi.

Správne odštartovanie

Vyštartovať sa musí vysokou rýchlosťou a na to potrebujete poriadnu kondíciu získanú poctivým tréningom. Viem o čom hovorím :-D Pretekári sa postavia do radov na šírku trate, ktorá sa však často hneď po štarte zužuje. Ak sa vám štart nevydarí, môžete premárniť pár chvíľ čakaním, kým prví jazdci prejdú zúženým hrdlom trate. Keď sa trať znovu rozšíri, musíte šliapať rýchlejšie ako vedúci jazdci, aby ste ich dobehli.
Technika štartu zároveň zahŕňa výber správnej športovej stopy. Vyhnite sa miestam s nespevneným povrchom a ujistite sa, že vaša štartovná pozícia umožňuje vhodný nábeh do prvej zákruty. Vnútorná stopa nemusí byť vždy najvýhodnejšia kvôli kameňom, koreňom a mnohým súperom snažiacim sa dostať do tej istej stopy. Sledujte, kam sa stavajú najlepší pretekári a postavte sa blízko k nim.

Udržiavanie energie

Odjazdiť celé preteky na hranici svojich možností nie je fyzicky možné, takže na trati musíte vydávať len nevyhnutné množstvo energie. Na bežnej trati budete väčší energetický výdaj pri jazde do kopca alebo na úzkom chodníku.
Vyvíjajte snahu, ale nie priveľmi. Aj po nevydarenom štarte budete mocť predbehnúť súperov, ktorí precenili svoje sily (čo je bežný jav). Predstavte si svoju energiu ako pevný kus hmoty, z ktorej sa postupne odlupuje pri každom namáhaní. Mali by ste do cieľa prísť práve v momente, keď sa vám minie ten posledný kúsok ale toto sa mi zatiaľ nepodarilo buď som minul všetku svoju energiu v prudkých stúpaniach alebo som prišiel do cieľa s prebytkom energie.

Maximalizácia šance na výhru

Ak sa dá, prejdite si trať pretekov dopredu, aby ste si mohli vybrať vhodné plášte určiť tlak, užšie plášte a tvrdšie nahustenie sa hodia na suché trasy, kým hrubý dezén a mäkšie nahustenie je do blata. Snažte sa mať v pamäti trasu, aby ste si vedeli predstaviť jednotlivé úseky trate a predišli predbiehacim manévrom.
Snažte sa nezostať za slabším jazdcom na zúžených úsekoch. Výhodná je jazda v rade za sebou s pretekármi podobnej výkonnosti. Ak chcete vyraziť do víťazného úniku, využite svoje silné stránky. Ak ste dobrý vrchár, zaútočte v kopcoch, ak ste dobrý v zjazdovaní, zaútočte pri zjazde. Udržujte si náskok až po ďalší úsek, aby sa na vás nikto nezavesil.

Trate

Preteká sa na okruhoch maximálne do 6km na ktorých sa pre jednotlivé kategórie stanový počet okruhov. Na trati sú prudké stúpania ale aj zjazdy. Preteká sa ako v lese tak aj na lúke alebo aj s časti po asfalte. Tvorcovia tratí sa snažia zakomponovať čo najviac rôznych povrchov, od kamenistých a pokrytých koreňmi až po piesok a blato. Nepriaznivé počasie takisto celkom zmení trať pretekov, takže sa stane ešte viac zaujímavejšou a hlavne po príjazde do cieľa sa zisťuje medzi pretekármi ktorému prehadzovačky alebo brzdy fungovali lepšie.


Za článok ďakujeme Jakubovi Kalinovi.
  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

Bindo
17. 3. 2008 14:26
Prečítané 2663

» Články od autora

» Podobné články

Pravidlá pretekov v XC (8. 3. 2008)


Bikeweb.sk


bike

26.4.2024
slnko 5:46 - 20:13
Sviatok: Jaroslava

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy