Ako sa chrániť
Každý, kto už chvíľu jazdí na biku zažil situáciu, keď nechcene pobozkal zem. Záleží iba na schopnostiach jazdca ako takýmto situáciám zabrániť prípadne predísť. Ak už však takáto situácia nastane, pomôcť môžu všelijaké ochranné pomôcky, tzv. chrániče.
Chráničov sú milióny typov, druhov a značiek. Úlohou článku je hlavne zorientovať sa v oblasti rôznych spôsobov ochrany počas jazdy (a samozrejme aj počas pádu), keďže bežným jazdcom a začiatočníkom stačí len prilba a možno rukavice.
Najdôležitejším chráničom, bez ohľadu na štýl jazdenia, je určite prilba. Nezáleží na tom, či jazdíte po ceste alebo obľubujete horské zjazdy, prilba už mnohokrát zachránila život. Preto toto je podľa mňa jediný chránič, pri ktorom netreba šetriť korunkami (a asi bude čoskoro povinná aj zo zákona). Aj keby ste ju mali na druhý deň zničiť pri páde, zničíte ju s vedomím, že vám zachránila život. Pre každý druh jazdy sú určené iné typy. Od cesty kde sa využívajú ultra ľahké a aerodynamické prilby, ktoré chránia hlavne vrchnú (mozgovú časť) hlavy, cez kokosky, ktoré používajú najmä streetery a dirtery až po integrály pre DH a FR jazdcov. Pre začiatočníkov postačí obyčajná prilba (okolo 500 až 1000sk). Pre lepšie pohodlie by mala mať šilt proti slnečným lúčom a sieťku, ktorá zabráni vniknutiu hmyzu. Každý musí uvážiť, ktorá sa mu najviac hodí. Kľudne môžete jazdiť po ceste s integrálou, ale ísť na DH s cestnou prilbou veľmi neodporúčam.
Cena obyčajnej cestnej prilby v primeranej kvalite sa pohybuje od 500 Sk. Kokoska približne od 1000sk a integrály začínajú od 3000,- Sk. Pri každej z nich sa môže cena vyšplhať podľa váhy (čím ľahšia, tým zväčša drahšia), pevnosti a ďalších parametrov až na 20000 Sk (extrém :-). Ale tie používajú už skôr profesionáli.
Ďalším najpoužívanejším doplnkom sú cyklistické rukavice. Ich úlohou je ochrániť ruky pri páde na zem. Rukavice je dobré mať dvoje – zimné a letné. V zime sú nepostrádateľné najmä kvôli mrazu a pri brzdení (keďže väčšina bŕzd je kovových).
Na leto sú špeciálne rukavice „bez prstov“, ktoré slúžia hlavne proti šmýkaniu rúk na riadidlách, keď sa vám potia ruky a pri dlhších jazdách, kedy zabraňujú vznikom mozolí.
Prevedia sú na trhoch rôzne, od obyčajných, gelových až po rukavice s karbónovými výstuhami. Ich cena sa pohybuje od 400 Sk až po 5-6 tisíc.
Holenné chrániče sú využívané už menej. Využívajú ich najmä jazdci DH, FR a pod. Majú za úlohu ochrániť holennú kosť a koleno pri páde alebo pri ujdení pedálu (platí hlavne ak máte pinové pedále). S osobnej skúsenosti musím povedať, že po začatí ich nosenia mi zmizli dve tretiny odrenín, takže ich nosenie más svoj zmysel. Cena sa pohybuje podľa prevedenia a značky od cca 1200,-Sk až po 6000,-Sk.
Celotrupový chránič, korytnačka alebo opica, slúži hlavne na ochranu chrbtice pri páde na kamene a iný nepríjemný povrch. Väčšinou má v sebe integrované chrániče ramien, kľúčnych kostí, trupu a lakťov. Je to veľmi užitočná vec hlavne pre DH jazdcov, pri ktorých sú pády na dennom poriadku. Hlavne ak vo veľkej rýchlosti v lese padnete na kamene, môže vás opica ochrániť pred invaliditou. Jej jedinou nevýhodou je, že sa v nej trochu ťažšie pohybuje. Avšak dá sa zvyknúť. V lete je v tom zase neskutočne teplo. Podľa rôznych kritérií sa dá zohnať od cca 4000,- až po 15000,-Sk.
Pokiaľ nemáte opicu a jazdíte extrémnejšie štýly ako FR, dirt a pod., určite by ste si mali zaobstarať chrániče na lakte. Veľa sa vraví, že na lakte sa padnúť nedá, ale dosiahnuť toho bez chráničov nie je nič príjemné. Ja som mal často pri pádoch lakte celé doškrábané. Aj keď vám nepomôžu pri veľkých pádoch, aspoň zmiernia bolesť pri tých malých. Cena od 800,-Sk až 4000,-Sk.
Ešte existujú tzv. gate na DH. Sú to normálne krátke gate resp. trenky, ktoré sú naplnené akýmsi molitanom a majú za úlohu ochrániť zadok, príp. kostrč pri páde na zadok. To je pomôcka skôr pre skúsenejších jazdcov. Ich cena je cca 1500 – 3000Sk.
Ak ste teda začínajúci jazdec, určite si kúpte prilbu, aj keby mala byť pre začiatok lacnejšia je ozaj potrebná. Ja som síce pri 3 rokoch FR jazdenia na hlavu nepadol nikdy (klop klop), ale človek nikdy nevie, kedy sa čo pritrafí a bez prilby by som sa určite biku ani nedotkol. Zoberte si príklad z Mira K. Je to skúsený jazdec, majster Slovenska a pri DH pretekoch tak nešťastne padol, že už asi nebude nikdy jazdiť a to je rád že žije.
A samozrejme špičkovú integrálu mal na hlave. Bez nej už by sme sa o ňom nebavili. Prilba je proste bez debaty potrebná. Zvyšné chrániče sú samozrejme tiež potrebné ak skáčete a pod., ale dajú sa podokupovať postupne. Ak začínate asi nebudete skákať 15 metrové skoky a kým budete, našetríte si na ne. Aj keď samozrejme čím skôr tým lepšie.
2. 3. 2008 19:46
Prečítané 3823
» Články od autora
» Podobné články
Neviditeľná cyklistická prilba - airbag pre cyklistov (15. 8. 2011)
Cyklistické prilby (15. 2. 2010)
Ochrana zraku nielen pre cyklistov (30. 12. 2008)
Ochrana bicykla - nasaďte putá (2. 7. 2008)
Bezpečná jazda (25. 2. 2008)