Dolnorakúska krajinská výstava 2017

bike

Dolné Rakúsko opäť otvára svoje brány a predstavuje svoje regióny Dolnorakúskou krajinskou výstavou. V roku 2017 hostí krajinskú výstavu južná časť regiónu Waldviertel, konkrétne zámok Pöggstall. Hlavná téma výstavy "Čo je právo" sa zameriava na históriu jurisdikcie, a ponúka možnosť nahliadnuť do spolužitia ľudí.


Dolnorakúska krajinská výstava sa koná každé dva roky, vždy na inom mieste a na inú tému. V roku 2017 hostí krajinskú výstavu južná časť regiónu Waldviertel, konkrétne zámok Pöggstall. „Čo je právo“, tak znie téma výstavy, ktorá sa zameriava na históriu jurisdikcie, a ponúka možnosť nahliadnuť do spolužitia ľudí. Okrem výstavy a úplne zrekonštruovaného zámockého komplexu je stredobodom výstavy hostiteľský región. Objavovať tichú krásu južnej časti regiónu Waldviertel pozývajú aj mnohé ďalšie projekty. Vybrali sme pre vás tipy, čo sa oplatí vidieť v tomto regióne.

Dolnorakúska krajinská výstava 2017

Centrálne výstavné miesto, zámok Pöggstall, a celá južná časť regiónu Waldviertel premenili Dolnorakúsku krajinskú výstavu 2017 na pôsobivú udalosť. Až do 12. novembra 2017 si môžete pozrieť expozíciu „Čo je právo“ na historickom zámku Pöggstall. Dozviete sa zaujímavé informácie o práve v stredoeurópskom regióne, budete si klásť otázky o pravidlách hry našej spoločnosti, objavíte históriu práva a to, čo sme vďaka nemu dosiahli. Na to, ako s jeho pomocou formujeme svoj svet, na malé i veľké kroky. Na to, ako sa k sebe správali ľudia kedysi - a na to, ako to robíme my dnes, tu a teraz. Výstava sa zároveň koná pri príležitosti rekonštrukcie zámku Pöggstall. Expozície vám vyrozprávajú i príbehy o excentrických zámockých pánoch a reštaurovaní plnom zaujímavých udalostí a výnimočnosti zámockých budov.

Okrem sprievodcov je na výstave k dispozícii zvukové sprevádzanie v anglickom, českom, slovenskom a maďarskom jazyku a prehliadka trvá viac ako 1 hodinu. Vstup pre dospelých stojí 11,50 € a pre deti 6 €. Pöggstall je od Viedne/Linzu vzdialený približne 90 minút.

Kam sa oplatí vyraziť na výlet v regióne Waldviertel?

Vďaka svojej rozmanitej prírode a gurmánskym vzácnostiam je južná časť regiónu Waldviertel miestom, ktoré sa oplatí navštíviť. Ponúka veľa možností na výlety, ktoré potešia jednotlivcov, skupiny i rodiny s deťmi. Od prírodných scenérií a krásnych záhrad, cez architektonické bohatstvo a zážitkový svet, až po staré dieľne a magické remeslá. Zo všetkých podujatí vyberáme:

Jedlé prírodné záhrady

Priamo od zámku Pöggstall sa môžete so sprievodcom vybrať na približne hodinovú túru po najkrajšej a bohatej prírode južnej časti regiónu Waldviertel. Neúrodné lúky, živé ploty, divorastúce ovocné stromy a záhrady plné idylických výhľadov a úžasných príbehov. Môžete si vypočut’ napríklad príbeh Dunaja, ktorý si kedysi razil cestu údolím Yspertal. Budete pozorovať krajinu a ľudí, ktorí v nej žijú, v súvislosti s témou „právo na vlastnú záhradu“ - bez kombinovaných druhov rastlín, patentov a postrekov - cez samozásobovanie a výmenný obchod až po spoločne vytvorenú „Jedlú prírodu“.

Zeleň, voda, turistika

V rokline Ysperklamm hrajú voda, drevo a granit neuveriteľné prírodné divadlo. Na svojej ceste do údolia prekoná Ysper prameniaci v lese Weinsberger Wald približne 300 výškových metrov. Pomedzi vysoké skaly a úzke tiesňavy hučí voda. V hornej časti čakajú na turistov krásne vodopády, ku ktorým sa dostanete cez dobre zaistené mostíky a rebríky. Výhľady do údolia Yspertal a na alpské predhorie striedajú tajomné a prekvapujúce skalnaté útvary s názvami ako "Sediaci pes" alebo "Obytná jaskyňa s priesmykom" a kamenný kruh. Výlet pokračuje výstupom ku krížu na vrchu Kaltenberg a končí návratom do doliny.

Mak - sivé zlato

V makovej dedinke Armschlag sa všetko točí okolo starej úžitkovej rastliny s vedeckým názvom Papaver. História maku priamo od pestovateľov je na výstave doplnená krátkymi filmami. Prechádzka makovými záhradami a pravdepodobne najdlhší obraz s vlčími makmi na svete prezradia o tomto krehkom kvete aj to, čo ste možno ani netušili.

Majster slnečných hodín

Zámočnícky majster Johann Jindra žijúci v obci Weiten sa špecializuje na výrobu slnečných hodín. Antické hodiny ho fascinovali natoľko, že študoval staré knihy a nákresy a začal vytvárať vlastné slnečné hodiny. Johann Jindra rád návštevníkom ukazuje svoje najkrajšie exempláre a rozpráva príbehy o ich vzniku. V dome a záhrade slnečných hodín si môžete pozrieť celoročnú výstavu „Slnko, čas a večnosť“.
Waldviertel však ponúka počas trvania Dolnorakúskej krajinskej výstavy i množstvo ďalších podujatí. Môžete navštíviť zážitkový whisky svet Haider a ochutnať pravú rakúsku whisky, obzrieť si jedinečnú elektráreň na Dunaji, objaviť pútnické klenoty a porozprávať sa s farárom s dušou umelca, či prechádzať sa po cisárskom letnom sídle alebo sa vydať po stopách dávno zabudnutých remesiel. Ďalšie tipy na výlety v rámci Dolnorakúskej krajinskej výstavy nájdete i v letáku na oficiálnej stránke:

http://www.dolne-rakusko.info/dolnorakuska- krajinska-vystava- 2017

Fotka: Krajina divých makov, (c) Waldviertel Tourismus_www.ishootpeople.at

  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

Bmatias
10. 5. 2017 21:03
Prečítané 1532

» Podobné články

Žiadne podobné články.


Bikeweb.sk


bike

27.5.2024
slnko 5:00 - 20:57
Sviatok: Iveta

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy