Nastavenie bicykla - predstavec

bike

Pokračovanie článku o nastavení bicykla, tento raz na tému predstavec. Článok stručne popisuje nastavenie predstavcov.


Základné typy predstavcov sú: so závitom a bez závitu (tzv. A-head predstavec). Pred nastavením je dôležité vedieť, aký typ predstavca máte na svojom bicykli.

Závitové predstavce

Zasúvajú sa do krku vidlice a sú upevnené pomocou dlhej skrutky, ktorá prechádza pozdĺžne celým predstavcom. Matica tejto skrutky na spodnom konci predstavca má tvar šikmo zrezaného kužeľa. V obidvoch prípadoch slúži na dotiahnutie predstavca.

Poznámka: Ak sa predstavec po povolení skrutky v predstavci neuvoľní, klepnite po skrutke gumovým kladivom, alebo cez drievko oceľovým kladivom.

Upozornenie: Na predstavci je vyznačená maximálna prípustná výška (ryska) pre jeho vytiahnutie (na obrázku: min.). Nikdy nenastavujte predstavec nad túto rysku! Zabránite tým poškodeniu predstavca.

Predstavce bez závitu (A-head)

Upevnené na stĺpik vidlice zvonku. Pri tomto type predstavca nie je možné nastavovať jeho výšku. Ak budete chcieť nastaviť riaditká vyššie, budete si musieť vybrať buď vyššie riaditká alebo predstavec s iným uhlom sklonu. Vôľa hlavového zloženia sa pri tomto type predstavca vymedzuje pomocou skrutky hore na predstavci. Táto skrutka je spojená so stĺpikom vidlice pomocou tzv. “hviezdičky” (alebo hviezdice), ktorá je vtlačená do stĺpiku vidlice. Nastavenie vôle v hlavovom zložení sa dá spraviť len vtedy, ak sú povolené obidve imbusové skrutky na predstavci. Po nastavení vôle v hlavovom zložení tieto dve imbusové skrutky opäť dotiahnite.

Poznámka: Ak si nie ste istý s nastavením predstavca a hlavového zloženia, zverte túto prácu do rúk kvalifikovanému mechanikovi.

Pomocné zdroje: manuály k bicyklom

  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

Bmatias
19. 9. 2008 19:46
Prečítané 19653
Bikeweb.sk


bike

19.10.2021
slnko 7:29 - 18:04
Sviatok: Kristián

Prihlásenie
Nick:
Heslo:

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy

Inzercia

  »   Bicykle a iné inzeráty pre cyklistov.      Bezplatná inzercia na bazar.sk.