Nastavenie bicykla - sedlo a pedále

bike

Správne nastavenie bicykla je kľúčom k bezpečnému a pohodlnému zvládnutiu jazdy. Pri jazde na zle nastavenom bicykli skôr nastanú bolesti chrbtice, či predčasná únava a pomalšia jazda. Začnem nastavením sedla a popisu správnej polohy nôh na pedálov.


sedlo

Sedlo

Sedlo je možné nastaviť tromi spôsobmi – výška, posunutie (dopredu alebo dozadu) a uhol.

Výška sedla

Ak sa posadíte na bicykel a dáte nohy na pedále s jednou nohou v spodnej polohe, pri optimálnej výške sedla by mala byť táto noha mierne pokrčená v kolene. Vysoko nastavené sedlo spôsobuje nadmerné zaťaženie chrbta a naťahovanie nôh, ako aj bokov. Nízko nastavené sedlo spôsobuje nadmernú námahu kolien a stehenných svalov. Výšku sedla nastavíte pomocou matice (lepšie bicykle majú rýchloupínák) na konci sedlovej trubky. Po správnom nastavení skontrolujte dotiahnutie sedlovky.

Upozornenie: Na sedlovke je vyznačená maximálna prípustná výška (ryska) pre jej vysunutie. Nikdy nenastavujte sedlovku nad túto rysku! Zabránite tým poškodeniu sedlovky a rámu bicykla.

Uhol sedla a posunutie

Sedlo môžete tiež nastaviť v určitom uhle vzhľadom k zemi. Najlepšia východzia pozícia pre nastavenie správneho uhla je poloha, v ktorej je sedlo vzhľadom k zemi rovnobežné (pri naklonení sú viac namáhané ruky, aby udržovali telo bez šmýkania, ale v prípade dlhších jázd do kopcov alebo z kopcov sa preto oplatí sedlo trochu nakloniť). Je potrebné vyskúšať niekoľko rôznych polôh sedla a rozhodnúť sa pre tú, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Sedlo je možné tiež nastaviť do bližšej alebo vzdialenejšej polohy od riaditiek. Uhol sedla a vzdialenosť od riaditiek nastavíte pomocou skrutky v zámku sedla alebo sedlovky. Po jej povolení posuňte sedlo dopredu alebo dozadu na vzperách, nastavte uhol a dotiahnite skrutku. Pri nastavovaní vzdialenosti sedla od riaditiek by ste sa mali držať nasledovného pravidla – ak sedíte na bicykli a máte obidve nohy na pedáloch pričom meraná noha je vpredu, mala by zvislica prechádzať kolenom a súčasne stredom pedálu.

Odpruženie sedla

Odpruženie sedla má svoje výhody aj nevýhody. Pri jazde s odpruženým sedlom na nerovnom teréne pomáha odpruženie tlmiť nárazy. Nevýhodou je meniaca sa vzdialenosť medzi sedlom a pedálmi a zo začiatku často dochádza k vyšmyknutiu nôh z pedálov.

cyklista

Poloha chodidla a typ pedálov

Chodidlo by malo byť na pedále rovnobežne s kľukou = nart by mal byť na osi pedála. Optimálne nastavenie je, keď máte kĺb palca presne nad osou pedálu (obrázok).

Okrem klasických pedálov sa bežne používajú pedále s nášľapným mechanizmom. Mnoho cyklistov, hlavne rekreačných dáva prednosť pedálom bez nášľapného mechanizmu. Výhodou nášľapného mechanizmu je lepšie rozloženie síl (pedálujete stále obidvoma nohami, teda pri hore dvíhaní nohy hore). Nevýhodou je, že treba včas pedál odopnúť, inak ostanete k bicyklu pripútaní, čo je v prípade pádu nebezpečné.

  • Currently 3.00/5

Priemerné hodnotenie: 3.0 (počet hlasov: 3)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (9) - pridať komentár

Bmatias
15. 9. 2008 18:34
Prečítané 27393
Bikeweb.sk


bike

25.4.2024
slnko 5:48 - 20:12
Sviatok: Marek

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy