Oprava defektu za pár minút
Defekt je asi najbežnejší technický problém s bicyklom, ktorý nás môže zastihnúť kdekoľvek. Bez jeho opravy sa ďalej na bicykli nepohneme. Pokiaľ jazdíte dlhšie vzdialenosti, musíte byť naň pripravení. Kvalitný plášť síce pred defektom chráni, ale nič nie je isté. Na konci podrobného článku nájdete videonávod.
Keď som dostal defekt naposledy, rozhodol som sa, že si odmeriam čas jeho opravy. Keďže so sebou nosievam náhradnú dušu, tak nemusím dieru zalepovať na mieste. Celkový čas, o ktorý ma obrala táto nehoda neprekročil 9 minút, takže radšej trošku práce ako tlačiť bicykel domov.
Postup:
- odmontujte koleso
- povytiahnite plášť
- vytiahnite dušu
- skontrolujte plášť (či v ňom neostal ostrý predmet)
- vložte novú dušu (prípadne zalepenú pôvodnú)
- uchyťte plášť do ráfika
- nafúkajte dušu
- nasaďte koleso na bicykel
Odmontovanie kolesa
Dnes už sú bežné rýchloupínacie mechanizmy, pri ktorých stačí otáčaním páky povoliť koleso a odmontovať. Ak nemáte rýchloupínák, budete musieť koleso povoliť príslušným kľúčom (zvyčajne ide o veľkosť 17).
Vytiahnutie duše
Najskôr povoľte ventil, vypustite zvyšný vzduch a ventil odmontujte. Montážnymi pákami (alebo niečím čo je poruke, ale nie ostrým predmetom) stiahnite jednu stranu plášťa z ráfika: vsuňte jednu montážnu páku pod plášť, potom vložte druhú a prejdite ňou dookola kolesa. Plášť sa vysunie, čo postačí na vytiahnutie duše. Dávajte si pozor, aby ste s plášťom zbytočne nehýbali (neposúvali ho), môže vám to pomôcť ľahšie vypátrať zdroj defektu.
Kontrola plášťa
Keď ste dušu vytiahli, prezrite povrch plášťa, či v ňom neostalo niečo, čo mohlo defekt spôsobiť. Pokiaľ dokážete nájsť dieru v duši, pomôže vám to ľahšie vypátrať miesto, v ktorom diera vznikla. (stačí porovnať pozíciu vzhľadom na ventil, kde je miesto narušenia plášťa). Prípadný ostrý predmet z plášťa vyberte, aby ste dušu nemenili zbytočne.
Montáž bicykla
Vložte opravenú dušu pod plášť. Dušu začnite vkladať na mieste pri ventile. Po uložení duše zasunieme plášť do ráfiku. Pokiaľ ste vytiahli celý plášť (alebo ho meníte), skontrolujte správny smer nasadenia. Na plášti zvyknú byť značky šipiek, ktoré znaťia smer jazdy. Pri zasúvaní plášťa si môžete pomôcť montážnymi pákami. Potom dušu postupne nafukujte a priebežne (2-3 krát počas nafukovania) kontrolujte, či je plášť dobre uchytený v ráfiku – či sa náhodou niekde nevysunul. Keď bude koleso opäť tvrdé, overte či drží a nasaďte ho na bicykel.
Oprava duše
Aby bol článok kompletný, napíšem aj návod na opravu deravej duše. Niektorí cyklisti deravú dušu rovno vyhadzujú, ale pokiaľ nie je diera veľká, alebo nie je na nevhodnom mieste, tak je to zbytočné a dá sa po zalepení bez problémov používať.
Najprv musíte nájsť dieru v duši. Ak ju neviete vypátrať, skúste dušu trošku nafúknuť a ponoriť do vody. Tam, kde budú unikať bublinky je diera.
Okolie diery vyčistite a vysušte. Prípadné nerovnosti môžete mierne prejsť brúsnym papierom, aby lepšie držalo lepidlo. Následne si pripravte nálepku, potrite ju lepidlom, trochu lepidla dajte na okolie diery a priložte nálepku na dieru. Po pritisnutí nálepky počkajte pár minút. Lepidlo je zvyčajne schopné uschnúť do niekoľkých sekúnd (podľa popisu na obale lepidla), ja zvyknem počkať aspoň 1-2 minúty. Pokiaľ dušu opravujete doma a máte veľa času, kľudne ju môžete nechať pritlačenú aj štvrť hodinu.
Prípadné vlastné návrhy na opravu defektu môžete napísať do diskusie, zaujímavé postrehy pridám do článku.
Na záver si môžete pozrieť ukážkové videá z cykloškoly. Mne osobne prídu videá trošku stručné, ale ak niekomu viac vyhovuje vidieť opravu naživo, nech sa páči:
29. 8. 2012 18:33
Prečítané 24744
» Články od autora
Naučme deti cyklistike (17. 9. 2012)
Neviditeľná cyklistická prilba - airbag pre cyklistov (15. 8. 2011)
Malokarpatský expres - s bicyklom do Malých Karpát (5. 6. 2019)
Občerstvenie priamo na bicykli (1. 3. 2008)
Cyklistické oblečenie - prehľad (10. 9. 2013)
Základy imunitného systému (2. 5. 2008)
» Podobné články
Žiadne podobné články.