Rekreačné otužovanie
Cieľom otužovania je zlepšenie zdravia, telesnej výkonnosti a odolnosti organizmu pred chorobami. Nie je to len plávanie v studenej vode, čo si asi väčšina ľudí najskôr predstaví pod týmto pojmom. Rekreačné otužovanie je pre každého a dá sa trénovať rôzne.
Vo všeobecnosti možno rozdeliť otužovanie na dve skupiny: pre rekreačných a pokročilých (športových) otužilcov.
Rekreačné otužovanie pre začiatočníkov
Ja sa budem venovať najmä tejto kategórii. Ide najmä o aktivity:
-
sprchovanie studenou vodou
-
saunovanie
-
športovanie/pohyb na čerstvom vzduchu (po celý rok - aj v zime) v tenkom (primeranom) oblečení, napr. bicykel, prechádzky, jogging, beh
Ako začať s otužovaním
S otužovaním je najlepšie začínať v teplých mesiacoch. V zime by sme mohli ľahšie prechladnúť, pokiaľ nie je naše telo dostatočne zvyknuté na chlad. Treba postupovať pomaly: na začiatok postačí pár minút v studenej vode, prípadne striedanie teplej a studenej sprchy (zakončené studenou sprchou). Najlepšie je hneď ráno vojsť na pár minút do studenej sprchy. Po sprche sa treba ihneď utrieť.
Ako doplnok k cyklistike, zlepšeniu fyzickej kondície a zdravia bohato postačí aj rekreačné otužovanie.
Športové otužovanie
Pod športovým otužovaním sa myslí najmä plávanie v studenej vode (pod 10 stupňov). Pokiaľ sa chcete otužovaniu viac venovať, odporúčam pozrieť priložené odkazy. Športovému otužovaniu sa bližšie venovať nebudem.
Na čo si dať pozor pri otužovaní
-
Hlavu z otužovania vynechávame: ani pri kúpaní v studených jazerách, ani v sprche hlavu do vody neponárame. Dôvodom je, že mozog nemusí správne reagovať na chlad a vám sa môže stať, že zle odhadnete dĺžku pobytu pod studenou vodou.
-
Nezabúdať na pohyb: tak ako pri športovaní v chladnom počasí, tak aj pri studenej sprche sa musíme hýbať. V žiadnom prípade sa nemôžeme posadiť do vane a liať na seba studenú vodu rovnako ako si v chladnom počasí nesadneme v parku kvôli oddychu.
-
Prestávka po chorobe: po prekonaní choroby sa odporúča niekoľko dní otužovanie vynechať (približne toľko, koľko trvala choroba), lebo organizmus je ešte vyčerpaný.
-
Pozor na alkohol, lieky: alkohol a niektoré lieky spôsobujú znížené vnímanie teploty (utlmujú vnímanie).
-
Ak vám je po otužovaní zima, hýbte sa pokiaľ sa telo nezahreje. Ak to nepomáha, oblečte sa teplejšie (radšej postupovať pomaly, ako hneď prechladnúť)
Zaujímavé odkazy:
LadoveMedvede.sk
Otužovanie – prevencia pred chorobami
24. 8. 2012 10:39
Prečítané 2484
» Články od autora
Ako si vyrobiť bicykel - návod (29. 10. 2023)
SlowWheel: spomaľte svoj bicykel (8. 7. 2012)
Svalovica (18. 8. 2012)
Ako sa udržiavať v kondícii cez zimu (18. 10. 2011)
» Podobné články
Ochrana zraku nielen pre cyklistov (30. 12. 2008)
Výživa a životospráva pre zdravú imunitu (11. 7. 2008)
Základy imunitného systému (2. 5. 2008)