Vznik MTB

bike

Ako sa stal z dopravného prostriedku fenomén.


Zo začiatku éry bicyklov sa bicykle vužívali výlučne ako dopravný prostriedok na cestu do práce či obchodu. Čoskoro ich ľudia začali využívať aj na oddych do prírody, ale len po spevnenej ceste, keďže do terénu neboli veľmi vhodné a pravdepodobne by dlho nevydržali. Až v roku 1876 prišli dvaja nadšenci cyklistiky z Kalifornie, Garry Fisher a Joe Freeze, s nápadom zostrojiť bicykel do terénu. Vo svojej garáži prerobili bicykle značky Schwinn Cruiser. Nappriek tomu, že z ich prvých pokusov ostali len trosky, vytrvalo pracovali ďalej. Postupne nachádzali možnosti, ako vylepšiť a zvýšiť životnosť týmto bicyklom. Zmena nastala aj v brzdení - brzdilo sa protipohybom pedálov (pedálmi dozadu).

Našli si priaznivcov a uskutočnili prvé horské preteky s názvom Repack. Názov vystihuje skutočnosť, že po každej jazde bola zadná hlava v dôsledku brzdenia žeravá a bolo ju treba rozobrať a premazať (preto repack). Takže oficiálnym dátumom vzniku MTB sa považuje prvý ročník zjazdu hory Tamalpais v okrese Marin County v Kalifornii.

Horské bicykle sa naďalej vylepšovali. Brzdy prevzali z motoriek. Pri horských zjazdoch bolo potreba počas celej jazdy pevne držať riadidlá, a preto aj ovládanie prehadzovačov umiestnili na riadidlá. V skutočnosti vznikol názov MTB až v roku 1979, kedy založili Garry Fisher a Charlie Kelly firmu s názvom Mountain Bikes. Pôvodný zámer bol bicykle pozmeniť, ale neskôr sa ukázalo, že predsa len na cestný terén sú výhodnejšie neterénne (pôvodné) bicykle, ktoré mali tenšie plášte. A jazdiť na horských bicykloch bolo (a je) fyzicky náročnejšie aj po meste v porovnaní s jazdou na cestných.

Horské bicykle teda ostali len ako bicykle určené do nerovného terénu a postupne sa z nich vyvinuli ďalšie jedinečné cyklistické kategórie ako downhill, freeride, cross country, bikros, biketrial, fourcross a iné.

  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

Bmatias
3. 3. 2008 17:36
Prečítané 3993

» Podobné články

Žiadne podobné články.


Bikeweb.sk


bike

27.5.2024
slnko 5:00 - 20:57
Sviatok: Iveta

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy