Cyklistické prilby

bike

Nosíte počas jazdy na hlave cyklistickú prilbu? Cyklistická prilba chráni najzraniteľnejšiu časť nášho tela. O výhodách nosenia cyklistickej prilby sa presvedčilo už množstvo cyklistov na vlastnej koži. Prilba na hlave dokáže zachrániť život, preto sa oplatí do nej investovať.


Kategórie prilieb a ceny

Na trhu je veľké množstvo prilieb od klasických na bežné nosenie až po špeciálne prilby určené na náročnejšie zjazdy. V nasledujúcej tabuľke sú popísané základné typy prilieb:

Typ: Klasické cyklistické prilby Detské prilby Kokosky Integrály
Cena: od 15€ od 15€ od 20€ od 80€

Na bežnú jazdu po meste či cyklistických chodníkoch však postačia klasické prilby. Integrály využívajú hlavne jazdci extrémnejšej jazdy ako horské zjazdy nerovným terénom (downhill) a pod.

Doplnky a funkcie prilby

Hlavnou funkciou cyklistickej prilby je ochrana hlavy. Avšak prilba môže plniť aj ďalšie funkcie:

  • prispôsobenie veľkosti a tvaru hlave
  • šilt proti slnečným lúčom
  • sieťka proti vniknutiu hmyzu (pripadne iným nežiaducim predmetom)
  • aerodynamika (tvar prilby)
  • osvetlenie: reflexné prvky, zadné blikajúce svetlo, predné svetlo na svietenie

Správne nosenie

Aby prilba plnila svoju úlohu, musíme ju aj správne používať. Prilba musí byť pevne uchytená, aby počas jazdy a ani pri nárazoch nemohla skĺznuť. Remene nesmú byť voľné aby udržiavali pevnosť prilby na hlave. Pozícia prilby musí byť vodorovne, teda nesmie byť naklonená ani dopredu, ani dozadu, šilt musí smerovať rovno.

Zákon – bezpečnosť

Život sa kúpiť nedá, prilbu si môže kúpiť každý. Ojedinelí cyklisti si hovoria, že prilbu nepotrebujú, lebo jazdia len občasne. Skúsenejší zase oponujú, že im sa nič stať nemôže, lebo vedia dobre jazdiť. Aj keď v poslednej dobe cyklistov jazdiacich s prilbou na hlave pomaly pribúda, ešte stále nie sú u nás prilby tak rozšírené ako v okolitých krajinách. Možno aj pre to, že u nás nie je taký prísny zákon prikazujúci ich nosenie.

Podľa našich zákonov musíme nosiť prilbu len počas jazdy mimo obce. (deti do 15 rokov aj v obci). Pokuta za nedodržanie zákona je od 10€.

  • Currently 5.00/5

Priemerné hodnotenie: 5.0 (počet hlasov: 2)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (0) - pridať komentár

Bmatias
15. 2. 2010 14:04
Prečítané 6618
Bikeweb.sk


bike

28.2.2024
slnko 6:48 - 17:41
Sviatok: Zlatica

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy