Kedy sa platí nákup cyklistického oblečenia v Lidli?
Kvalitné značkové cyklistické oblečenie z cyklistických a športových obchodov stojí nemalé peniaze. Na Slovensku však nie je problém nakúpiť cyklistické oblečenie aj v hypermarketoch. Hovorí sa, že za menej peňazí je menej kvality. Na druhej strane vidíme všade na vysačkách známy fakt: vyrobené v Číne.
Prečo treba kvalitné oblečenie
Cyklistické oblečenie, ktoré som nosil posledné roky bolo takmer výlučne zo športových obchodov. Predsalen som sa venoval cyklistike pomerne intenzívne a rozdiel v kvalite oblečenia pri náročných viachodinových trasách bol veľký (keď sa človek lepšie cíti, viac zvládne). Oblečenie zo športových obchodov odvádza pot podstatne lepšie ako bežné oblečenie na nosenie, rýchlo uschne na slnku počas prestávky, príjemne sa nosí, a tlmí nárazy čím znižuje bolesti tela a pod.
Lidl a Crivit – skúsenosti so značkou
Športové (cyklistické) oblečenie je dostupné aj v rôznych hypermarketoch, pričom každý obchodný reťazec má zvyčajne v ponuke produkty jednej značky. Oblečenie značky Crivit sa predáva exkluzívne v tomto obchodnom reťazci, ktoré sú pravidelne v ponuke v rámci tematických týždňov.
So značkou Crivit som mal dobré skúsenosti, takže som sa rozhodol otestovať cyklooblečenie z nedávnej ponuky v katalógu. K dispozícii som mal produkty, ktoré boli k dispozícii v letáku koncom augusta (2013). Venoval som sa porovnaniu týchto produktov s inými (drahšími) značkami cyklistického oblečenia, ktoré používam (najmä značky AplinePro a Drive).
Materiál
Materiál presvedčivo spĺňa požiadavky kladené na cyklistické oblečenie. Je príjemný na dotyk, odvádza pot, rýchlo schne a prilieha k telu. Porovnanie s drahšími značkami je náročné, nakoľko nie sú vidieť nejaké jednoznačné rozdiely, či ide o značku Crivit, alebo inú kvalitnú značku cyklooblečenia.
Dizajn
Z dizajnového hľadiska je cyklistické oblečenie Crivit navrhnuté podľa požiadaviek cyklistu. Či už ide o použiteľnosť (nosenie) alebo vizuálny efekt. Nevýhodou môže byť, že ponuka v katalógu Lidlu je slabšia - zvyčajne je dostupných len niekoľko farebných druhov a jeden strih (resp. jeden dámsky a jeden pánsky v katalógu). Z tohto pohľadu majú špecializované športové obchody výhodu. Poznám veľa cyklistov, ktorí nie sú nadšení, keď sa na cyklistickom zraze objaví ďalší cyklista s rovnakým oblečením a chcú byť unikátni. Takým neostáva nič iné, ako poobzerať sa po obchode so širším sortimentom cyklooblečenia.
Kvalita a výdrž
Kvalita materiálu je na prvý pohľad rovnaká. Každé oblečenie sa narastajúcim počtom použití ničí: stráca elasticitu, natiahne sa, vybledne vplyvom slnka a podobne. Odolnosť pri pádoch sa testovať nedá, nakoľko každý pád je iný a spôsobí iné škody (a určite teraz nebudem simulovať pády, aby som dospel k záveru :). Osobne som pri bežnom nosení rozdiel v kvalite medzi značkou Crivit a drahšími značkami nenašiel. Na kvalitu vplýva aj spôsob starania sa o oblečenie a tu vzniká jeden problém, ktorý môže do istej miery znižovať kvalitu oblečenia nakupovaného v hypermarketoch (spomeniem nižšie v časti nákup).
Cena
Toto sa dá porovnať celkom presne: oblečenie Crivit je podstatne lacnejšie. Zvyčajne stojí asi štvrtinu bežnej ceny oblečenia v športovom obchode. Ale športové predajne občas (zvyčajne na konci sezóny) ponúkajú oblečenie zo starej kolekcie v akcii. Osobne som si nikdy nepotrpel na to, aby som mal tričko z najnovšej kolekcie (a predpokladám, že ani väčšina čitateľov tohto článku), a preto sa budem pozerať na rozdiel ceny vzhľadom na zľavu, kedy sú produkty v Lidli lacnejšie „len“ o približne polovicu ceny ako v ponuke športovej predajne.
Pomer kvalita/cena
Vzhľadom na porovnateľnú kvalitu a nižšiu cenu oblečenia v Lidli je pre bežných cyklistov výhodnejší nákup v Lidli.
Nákup
Pred zhrnutím trochu zamieša kartami samotné nakupovanie – aj to k tomuto patrí. Nakupovanie oblečenia v Lidli nie je také komfortné, ako v špecializovaných obchodoch. V prvom rade v Lidli chýbajú skúšobné kabínky. Odskúšať veci sa tak dajú až doma. Aj keď potom nie je problém s ich výmenou, predsalen to nie je veľmi príjemné. Druhou podstatnou nevýhodou je fakt, že nemáte k dispozícii odborný personál. Predavačky a predavači v Lidli často ani nevedia, či sa to nosí na hlave alebo na rukách. Pri kúpe v športovej predajni ma neraz upozornili, ako sa treba o oblečenie starať, aby dlhšie vydržalo a zachovalo si svoje funkcie. Elastické oblečenie s podporou rýchleho schnutia by sa napríklad nemalo prať s avivážou (aviváž zhoršuje tieto vlastnosti). Maximálna teplota prania sa odporúča na 40 stupňov. Pri dodržiavaní týchto zásad vydrží oblečenie dlhšie. Po prehliadnutí štítkov resp. papierov, v ktorom je oblečenie predávané som tieto informácie našťastie zvyčajne našiel, ale nie je to veľmi výrazné a verím tomu, že to veľa zákazníkov prehliadne. Čiže ak sa niekomu zdalo, že mu oblečenie z Lidlu vydrží menej nosení, možno si ho sám zničil zlou starostlivosťou.
Zhrnutie
TOP výhody pri nákupe cyklistického oblečenia značky Crivit sieti Lidl
|
TOP nevýhody pri nákupe cyklistického oblečenia značky Crivit sieti Lidl
|
Zo zhrnutia by sa dalo nepriamo usúdiť, že vyššia cena oblečenia v športových predajniach nie je vplyvom vyššej kvality, ale skôr lepšej dostupnosti tovaru, väčšiemu výberu a pomoci zákazníkovi pri kúpe. Naopak, ak stačí len kvalitné oblečenie za výhodnú cenu, nákup oblečenia v Lidli nie je zlý nápad.
A čo ostatné obchodné reťazce?
Na záver ešte pár riadkov k ďalším hypermarketom, ktoré ponúkajú cyklistické oblečenie:
- Tesco ponúka cyklistické (resp. športové) oblečenie značky F&F.
- Carefour ponúka cyklistické (resp. športové) oblečenie značky Olpran.
Moje skúsenosti s cyklistickými produktami z Tesca a Carefouru z minulosti boli skôr negatívne. Ani dresy Olpran (kupované asi pred 5 rokmi), ani dresy značky F&F (kupované pred dvomi rokmi) nevyhovujú požiadavkám cyklooblečenia. Nevšimol som si, že by dokázali udržať chrbát v suchu dlhšie, ako klasické tričká na bežné nosenie. Materiál na dotyk nie je taký pohodlný a ani priliehavosť k telu som nepostrehol. Osobne mi vôbec nevyhovovali, aby som nad nimi ďalej rozmýšľal.
22. 9. 2013 10:51
Prečítané 8957
» Články od autora
Ako vytvoriť mapu do navigácie (2. 8. 2011)
Bitlock - Bluetooth zámok na bicykel (28. 10. 2013)
Inteligentné športové oblečenie (13. 1. 2014)
Bicyklová skúška kriminality (12. 10. 2008)
Navigácia pre cyklistov - OruxMaps (16. 7. 2011)
Cyklistický trenažér s práčkou (28. 6. 2019)
» Podobné články
Cyklistické oblečenie - prehľad (10. 9. 2013)