Nitovanie - výmena reťaze

bike

Aj skúsenému cyklistovi sa môže stať, že pretrhne reťaz na bicykli. Väčšinou sa to stáva pri stúpaní do kopca alebo ak sa veľmi trháte s pedálmi. Ak sa vám to stane 40 km od domu, ste v celkom dobrej kaši. V tomto článku si povieme, ako si znitovať reťaz.


Na znitovanie reťaze budeme potrebovať nitovač. Dá sa kúpiť vo všetkých cyklistických obchodoch (stojí okolo 5-10 eur). Možno sa vám to zdá veľa, ale ak budete musieť 40 km tlačiť bike, tak zmeníte názor :)

 

Nitovač

 

Znitovanie

Reťaz ručne spojíme (najlepšie tak, aby nit ešte troška zostal vytŕčať dovnútra reťaze, potom sa dva spojované články udržia a nemusíme ich silou držať). Priložíme nitovač a otáčaním páky zatláčame nit. Ak to urobíme správne, po niekoľkých slabých otočeniach zacítime odpor - kovová tyčka, ktorá zatláča nit už narazila na nit. V tomto momente musíte nitovač úplne presne a pevne držať a plynule točiť pákou. Ak bude odpor veľký, radšej odmontujte a skontrolujte, či ste nit netlačili krivo. Otáčajte pákou, až kým nit neprejde na druhú stranu. Na konci budete mať väčší odpor - nit už tlačíte cez obidve strany článku. Odmontujte nitovač a skontrolujte nit. Mal by byť rovnomerne zatiahnutý, na oboch stranách by mal rovnako vytŕčať.

 

Roznitovanie

Nitovač priložíme k ľubovoľnému nitu. Skontrolujeme, či je presne nasadený a začneme točiť pákou. Nit tlačíme, až pokiaľ neucítime mierne zväčšenie odporu. Nit musí zostať na druhej strane článku. Treba si dať pozor na to, aby nevyliezol a následne rukami rozpojíme reťaz.

 

Video

  • Currently 4.00/5

Priemerné hodnotenie: 4.0 (počet hlasov: 1)

Hlasovať môžu len prihlásení užívatelia

» Diskusia k článku (1) - pridať komentár

Bmatias
8. 9. 2012 10:20
Prečítané 7127
Bikeweb.sk


bike

1.8.2021
slnko 5:30 - 20:46
Sviatok: Božiadara

Prihlásenie
Nick:
Heslo:

Ďalšie sekcie

Bikeweb odporúča

Najčítanejšie články

Reklama

Kvízy

Inzercia

  »   Bicykle a iné inzeráty pre cyklistov.      Bezplatná inzercia na bazar.sk.